… a może spółdzielnia?

… a może spółdzielnia?
18.02.2020

… a może spółdzielnia?

Wielu z Was zastanawiało się jak usprawnić własną działalność lub jeszcze bardziej zaangażować zespół w życie firmy.

Rozwiązanie może być bardzo proste, ale wymaga całkowitej zmiany koncepcji działalności. 50 lat temu, Hiszpańska marka Orbea powstała na nowo zmieniając firmę w spółdzielnię, gdzie pracownicy byli zaangażowani w cały projekt i go współtworzyli, ale po kolei…  

„W 2020 roku będziemy świętować nasze 180 urodziny. Prawie dwa wieki pisania naszej własnej historii i wyboru innej ścieżki - tej, która została stworzona z ekscytacji, oryginalności i zamiłowania.

Tworzymy rowery, które są naszą pasją, wnosząc zaangażowanie i oryginalne pomysły do ​​każdego projektu. Każdego dnia w Orbea nieustannie poszukujemy doskonałości, która zmusza nas do szybkiego rozwoju i odkrywania siebie na nowo.

Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy spółdzielnią, co pozwala nam rozumieć biznes z innej perspektywy. Jesteśmy firmą, w której pracownicy są partnerami. Orbea to miejsce, gdzie jesteśmy właścicielami firmy, a co najważniejsze, znamy jej kierunek i miejsce docelowe - kluczowy element, który określa sposób naszej działalności”

(Javi Lorenzo , mechanik zespołu Orbea Enduro)

„Orbea to organizacja grupowa w formie spółdzielni, której sukces zależy od indywidualnego zaangażowania każdego członka.

Orbea jest zarządzana przez naszą Radę Prezesów. To organ przedstawicielski tworzony przez członków,  wybieranych co cztery lata, który kieruje naszą spółdzielnią. Rada wyznacza kierunki rozwoju gospodarczego i zmian organizacyjnych. Członkowie otrzymują miesięczną zaliczkę na podstawie planowanych wyników w nadchodzącym roku gospodarczym, mierzonych na podstawie wskaźników zawodowych i wydajności ustalonych dla każdego pracownika.

Podsumowując, ta struktura organizacyjna pomaga nam się zjednoczyć. Solidarność oraz wspólna wizja, prowadzą nas do głębszego zrozumienia i  ulepszenia relacji  w pracy, kolegami, klientami, dealerami oraz otaczającą nas kulturą.” (María Retegi kierownik obsługi klienta.)

 

 

POCHODZENIE SPÓŁDZIELNI

Pod koniec lat 60 ubiegłego wieku  Orbea walczyła o przetrwanie. Pracownicy zdecydowali się na wyjście z inicjatywą i zakup firmy od rodziny założycieli. Przyjęli model biznesowy oparty na współpracy, który poprowadziłby markę w nowym, kluczowym kierunku.

Pracownicy byli wizjonerami z przekonaniem, że trzeba obrać inną ścieżkę.  Dotychczasowy model prowadzenia działalności nie sprawdził się, a sytuacja ekonomiczna lat 60-tych wymagała nowego sposobu prowadzenia firmy.

Przekształcenie firmy w spółdzielnię to był ogromy koszt. Nie chodziło tu jednak o koszty materialne ale emocjonalne każdego z pracowników. „To nie był już problem ekonomiczny” - podkreślają pionierzy-założyciele. „Osobiste zaangażowanie wywarło głęboki wpływ na każdego członka naszych rodzin”. Przez lata potomkowie założycieli przejęli spółdzielnię. W zaciszu ich domów Orbea była przedmiotem zwykłych rozmów podczas kolacji. „Stawką było wszystko ”.


Członkowie, założyciele oraz byli pracownicy Orbea.


„Dzisiaj, wszystkie wartości związane z naszą współpracą kształtują nasze cechy: zakorzeniona w nas tożsamość baskijska to nasza przyszłość. W listopadzie obchodzimy naszą 50. rocznicę jako spółdzielnia i mamy nadzieję, że do nas dołączysz. Ale o tym później ...

GŁOWA W CHMURACH,  STOPY NA ZIEMI

W Orbea lubimy myśleć o sobie jak o olbrzymie z głową w chmurach i stopami twardo stąpającymi po ziemi. Patrzymy w przyszłość, odkrywamy nowe horyzonty i mocno stąpamy po ziemi, pozostając w kontakcie z rzeczywistością oraz zobowiązaniami, które podjęliśmy wobec siebie i naszej branży.”

Jon Gantxegi, szef działu Mobiliti w Orbea.


Orbea oznacza odpowiedzialność społeczną, a jej cel to zbudować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń poprzez zakorzenienie się w tym właśnie biznesie. Siła Orbei pozwala na zapewnienie społeczności szacunku oraz dobrobytu, dzięki możliwości zatrudnienia.

Według Orbei edukacja jest najlepszą inwestycją gdzie wiele dostaje się w zamian. Zdobyta wiedza jest ważna, dlatego wielu utalentowanych pracowników posiada możliwość rozwoju oraz podnoszenia swoich kwalifikacji dzięki współpracy Orbei ze szkołami, firmami innowacyjnymi i centrami technologicznymi. Przekonanie, że razem są w stanie zrobić więcej, pozwala kreować nowe projekty i tworzyć nowatorskie pomysły.


Poszukiwanie doskonałości jest wspólnym mianownikiem we wszystkich działach Orbea.

Fundacja Euskadi inwestuje szczególnie w młode pokolenie, wprowadzając dzieci w świat kolarstwa poprzez aktywne skoncentrowanie się na każdym uczniu. Dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z jazdą na rowerze.  Dzięki wyjątkowemu stylowi uczenia się, niektórzy z nich kontynuują pracę w profesjonalnym świecie - ścigają się w Euskaltel-Euskadi lub innych zespołach World Tour, a wielu z nich osiągnęło sukces w wyścigach na całym świecie.

Fundación Euskadi to znacznie więcej niż organizacja sportowa; odzwierciedla zobowiązanie do promowania jazdy na rowerze od podstaw.

Dla Orbei, jazda na rowerze to coś więcej niż praca. To sposób na połączenia sił. Współpracując z ludźmi, fundacjami i organizacjami pozarządowymi, które walczą o świat bardziej pro kliencki i wyrozumiały, podobnie jak Orbea.

W całej Orbei znajdziesz tę niezachwianą filozofię. Jest to etos, który zrodził się z chęci stworzenia zrównoważonego środowiska pracy dla wszystkich.  To wyróżnia ją w stosunku do innych korporacji, gdzie naczelnym celem jest ekonomia produktu. 

ORBEA produkuje rowery dla ludzi. Nie dla kobiet lub mężczyzn, ale dla wszystkich, niezależnie od ich tożsamości. Dlatego wspierają jazdę na rowerze przez wszystkich. Prosty język prowadzący do mediów społecznościowych oraz polityka firmy chroni wartości, które są z nią od lat. 

  Orbea to zespół, który lubi uszczęśliwiać rowerzystów na wszystkich poziomach na całym świecie.

Orbea jest jedną z wielu spółdzielni, które tworzą Mondragon Corporation. Każdy z tych biznesów myśli w podobny sposób. Wspierają się nawzajem tworząc fundusz, który zapewnia pomoc finansową, gdy jedna ze spółdzielni stoi przed problemem gospodarczym.

W przypadku hipotetycznego zamknięcia jednej z tych firm, polityka relokacji pozwala pracownikom kontynuować pracę w innej spółdzielni należącej do grupy.

 

MyO - to strategia bycia największym producentem na świecie rowerów "customizowanych".

SKONCENTROWANI NA LUDZIACH

Orbea ceni swoje wartości. Współpraca, zaangażowanie, praca zespołowa, nowe odkrycia, odpowiedzialność społeczna, innowacje, a przede wszystkim dbałość o ludzi to cechy, które od zawsze tkwią w jej DNA.

Jon Fernández (dyrektor zarządzający) i Nagore Larrabeiti (dyrektor finansowy). Połączenie z ludźmi jest jednym z podstawowych filarów.

Każdy projekt tworzony jest z myślą o radości płynącej z głębszego łączenia się z jazdą na rowerze. Opinie każdego klienta są niezwykle ważne, dlatego marka inwestuje w kanały komunikacji aby nawiązać silniejszą relację z konsumentem i dostosować się do jego potrzeb oraz pragnień. To właśnie doprowadziło do optymalizacji narzędzia MyO oraz osiągnięcia statusu światowego lidera w produkcji rowerów spersonalizowanych.

Narzędzie MyO zapewnia spersonalizowane i awangardowe wrażenia użytkownika.

Jest wiele dróg aby osiągnąć sukces. Można kształtować biznes i relacje na różne sposoby. Konsumenci jak i pracownicy zaczęli wymagać czegoś więcej, a oczekiwania te to wysoki poziom personalizacji. 

Dealerzy i dystrybutorzy szanują podejście firmy. Oczekują prostych w obsłudze rozwiązań. Podejście Orbei jest kluczem do rozpalenia pasji, jaką jest jazda na rowerze. Pracownicy firmy tworzą dobrze zsynchronizowany zespół, który stoi w obliczu wyzwań stale rozwijającej się branży.

Niemożliwe nie istnieje: to tylko początek drogi w kierunku nowego odkrycia.

Wizyta w fabryce w Mallabii pozwala docenić pracę i poświęcenie ludzi, którzy są dumni z bycia częścią spółdzielni. Są to spadkobiercy tych, którzy zaryzykowali wszystko pół wieku temu i tych, którzy z całego serca wierzyli, że wybór innej ścieżki rozwoju był jedynym sposobem na stworzenie lepszej przyszłości.

Ta zmiana pozwoliła firmie zmienić środowisko oraz relacje, które łączyły pracowników firmy.

Na świecie istnieje wiele spółdzielni, również w branży rowerowej.

Dając przykład, jakiś czas temu, kilku miłośników kolarstwa z Warszawy, postanowiło połączyć swój zapał oraz pasję, oddając się prowadzeniu biznesu. Cała załoga firmy TRI-BIKE sp. z o.o. znanej jako „Kolarski.eu” decyduje o przyszłości oraz rozwoju w swojej branży. Każdy pracownik posiada udziały oraz głos w sprawach ważnych dla niego oraz firmy. Pomimo tego, że forma tej działalności nieco różni się od spółdzielni, posiadają takie same zasady. Dumą polskiego przedstawiciela marki Orbea, który ceni sobie podobne wartości jest posiadanie dealera, gdzie klient oprócz zakupu roweru może napić się pysznej kawy w przyjaznej atmosferze, gdzie biznes traktowany jest jak spotkanie rodzinne.

Jako firma rodzinna i przedstawiciel Orbei w Polsce jesteśmy dumni, że możemy realizować pasję wszystkich pracowników tej wspaniałej spółdzielni .     

Po więcej nowinek oraz relacje pracowników Orbea zapraszam na www.orbea.com 

Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu

Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.