Branżowe zobowiązanie klimatyczne. Specialized, BMC, Pon Holdings, Selle Royal, Schwalbe i inni

Branżowe zobowiązanie klimatyczne. Specialized, BMC, Pon Holdings, Selle Royal, Schwalbe i inni
03.11.2021

Branżowe zobowiązanie klimatyczne. Specialized, BMC, Pon Holdings, Selle Royal, Schwalbe i inni

AMSTERDAM, Holandia – Shift Cycling Culture we współpracy z grupą dyrektorów generalnych prowadzących niektóre z największych międzynarodowych korporacji w branży rowerowej, zainicjowała Zobowiązanie Klimatyczne. W liście do branży rowerowej prezesi wystosowali pilny apel do branży o uznanie jej odpowiedzialności za osiągnięcie celów porozumienia paryskiego ONZ w sprawie zmian klimatu i zrobienie tego wspólnie.

Do tej inicjatywy zapraszamy wszystkie firmy działające w branży rowerowej. Choć uważa się, że korzystanie z rowerów i e-rowerów odgrywa kluczową rolę w zmianach klimatu, powszechnie wiadomo, że ich produkcji nie można uznać za zrównoważoną. „Sposób, w jaki branża rowerowa wytwarza i sprzedaje produkty, również przyczynia się do pogłębiania problemu”, pisze w oświadczeniu Shift Cycling Culture.

Zaproś znajome podmioty

Shift Cycling Culture, to globalny ruch klimatyczny, którego misją jest napędzanie zmian systemowych w branży rowerowej i szerszej społeczności, kilku dyrektorów generalnych z całej branży rowerowej zebrało się, aby zaprosić współpracowników do uznania ich roli jako liderów biznesu w rozwiązywaniu problemu zmian klimatycznych.

Sygnatariuszami założycielami listu są prezesi Assos of Switzerland, BMC Switzerland, Brompton, CyclingTips, Dorel Sports Group, Internetstores Holding, Haro Bikes SA//Kenda Tires, Pon Holdings, Rapha, Riese & Müller, Rose Bikes, Schwalbe, Selle Royal Group, Specialized i Vittoria.

Jaką rolę może odegrać współpraca branży rowerowej?

Według Shift Cycling Culture „cele Porozumienia Paryskiego ONZ w branży rowerowej można osiągnąć tylko, gdy zaangażowany jest cały łańcuch dostaw. Największa część wpływu produktów rowerowych na środowisko wynika z produkcji; 50-80% emisji dwutlenku węgla ma miejsce przy wydobyciu, pozyskiwaniu i produkcji materiałów oraz części. Emisje związane z produkcją, użytkowaniem i utylizacją rowerów i odzieży można ograniczyć tylko wtedy, gdy firmy połączą siły we wspólnym wysiłku. Sygnatariusze listu założyciele zapraszają wszystkich kolegów z branży rowerowej do niepozostawania w tyle, podpisania i aktywnej pracy nad treścią tego listu.

Sygnatariusze Zobowiązania klimatycznego zobowiązują się do:

- Raport: Ujawnimy wpływ emisji dwutlenku węgla naszej własnej firmy, mierząc nasze emisje gazów cieplarnianych (GHG) z zakresu 1 i 2, zgodnie z protokołem GHG, do 2023 r. (najpóźniej) i będziemy to robić w ujęciu rocznym.

- Redukcja: Ujawnimy nasze plany redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) o co najmniej 55% do 2030 r. (w stosunku do planu bazowego nie wcześniejszego niż 2015 r.).

Wreszcie Shift Cycling Culture stwierdza, że ​​„uznaje się, że zobowiązania te są zaledwie pierwszymi krokami w długiej podróży. List wyraźnie podkreśla również, że żaden z sygnatariuszy założycieli nie twierdzi, że jest doskonały, a wyzwanie, zarówno na poziomie biznesowym, jak i dla szeroko pojętej branży, jest ogromne. Ale wspólnie uznaje się, że bez zobowiązania się do pierwszych kroków i współpracy jako branża, transformacja ta nie nastąpi”.

Źródło: Shift Cycling Culture