Digitalizacja handlu
Digitalizacja handlu
Wnioski z badań przeprowadzonych przez firmy IDC i Comarch przedstawionych podczas konferencji Comarch Retail 2018, wskazują jednoznacznie, że jeszcze w tym roku 50 procent wszystkich interakcji, kontaktów konsumentów z obsługą sklepową zostanie zdigitalizowanych lub przeniesionych całkowicie do Internetu. Detaliści stają przed potrzebą pozyskania rozwiązań technologicznych, które tę komunikację ułatwią.
Z badań wynika także, że już 43 procent populacji Unii Europejskiej kupuje produkty online, a w najbliższych latach wskaźnik ten ma mocno wzrosnąć. E-commerce to dla sklepów niezwykle istotna droga, ze względu na to, że klienci korzystający z omnichannel zostawiają średnio od 15 do 30 proc. więcej pieniędzy niż ci, korzystający ze środowiska multichanellowego. W związku z tym na znaczeniu zyskuje także możliwość komunikowania się przez Internet z samą placówką handlową.
O rozwiązaniach temu dedykowanych podczas konferencji Comarch Retail mówił Witold Podgórski, product manager Comarch ERP Altum i Comarch Retail. Jako przykład podał zrealizowany ostatnio projekt pod nazwą Comarch Loyality Management w sklepach Hudson’s Bay w Holandii. To kanadyjska sieć sprzedająca ubrania różnych marek. – W tym programie najważniejsze jest zarządzanie promocjami. Są one dedykowane poszczególnym klientom indywidualnie. Na podstawie historii zakupowej, dany użytkownik otrzymuje konkretną promocję – opisywał program Podgórski. Klient, który posiada aplikację sieci, może w każdej chwili sprawdzić całą historię swoich transakcji. Z kolei sieć może dzięki temu indywidualnie dopasowywać wspomniane już promocje.
Aplikacja współpracuje także z zainstalowanymi w placówkach beaconami. – Dzięki tym niewielkim, rozmieszczonym w różnych punktach sklepu użytkownik przechodząc przez obiekt dostaje informacje o promocjach oraz inne powiadomienia. Klient może dzięki temu także nawigować po budynku i skierować się do konkretnej lokalizacji. Beacony mogą też weryfikować telefon i informować personel np. o tym, że do sklepu przyszedł klient VIP – przyznał Podgórski.
Ostatnia i jak przyznają twórcy jedna z najważniejszych funkcji Comarch Loyality Management to wspomniana już możliwość komunikacji z personelem za pomocą specjalnego chatu. – Klient może zapytać o dowolną sprawę, a sklep w ciągu kilku minut odpowiada. Pracownicy przy pomocy tego narzędzia informują także o promocjach czy eventach – mówi ekspert Comarchu, podkreślając jednocześnie, że przyszłość to sklepy całkowicie bezobsługowe, wzorowane na rozwiązaniu, które Amazon zaprezentował w swojej placówce w Seattle, która w ogóle nie posiada kas, a skomplikowany system kamer i czujników rejestruje produkty, po które sięga klient. Może się to stać już w ciągu najbliższych 10-15 lat.
Co nas czeka również w branży rowerowej, możemy skonfrontować z branżami, w których E-commerce jest na znacznie bardziej zaawansowanym etapie niż branża rowerowa. Jeśli tylko, ktoś zechce, to wyciągnie dla siebie z tego kluczowe wnioski dla prowadzonego przez siebie biznesu.
Źródło: Comarch
Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu
Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.