Europejska Deklaracja Rowerowa
Europejska Deklaracja Rowerowa
Organizacje promujące ruch rowerowy: Confederation of the European Bicycle Industry (CONEBI, Konfederacja europejskiego przemysłu rowerowego), Cycling Industries Europe (CIE, stowarzyszenie Europejskiego przemysłu rowerowego) oraz European Cyclists' Federation (ECF, Europejska federacja rowerowa) z entuzjazmem powitały propozycję treści międzyinstytucjonalnej Europejskiej Deklaracji Rowerowej, ogłoszoną 04.10.2023 przez europejską Komisarz Transportu, Adinę Vălean, podczas spotkania w Sewilli. Deklaracja ma służyć jako „strategiczny drogowskaz dla istniejących i przyszłych polityk mających na celu uwolnienie pełni potencjału ruchu rowerowego w Unii Europejskiej.”
Deklaracja, najbardziej ambitna z dotychczasowych inicjatyw Komisji dotyczących branży rowerowej, wynosi ruch rowerowy do rangi strategicznego priorytetu oraz uznaje jego potencjał do generowania wielkich korzyści dla Europy. Zapisano w niej: „Niniejsza Deklaracja uznaje ruch rowerowy za jedną z najbardziej zrównoważonych, dostępnych, inkluzywnych, niskokosztowych oraz prozdrowotnych form transportu i rekreacji, a także jego kluczowe znaczenie dla europejskiego społeczeństwa i gospodarki.”
Manuel Marsilio, Dyrektor Generalny CONEBI, powiedział: „Branża rowerów, rowerów elektrycznych, części i akcesoriów rowerowych w Europie bardzo docenia inicjatywę Europejskiej Deklaracji Rowerowej Komisji Europejskiej. Jej wdrożenie pomoże w dalszym rozwoju i wzroście sektora rowerowego w roli centralnego partnera unijnego ekosystemu mobilności, a także europejskiego przemysłu rowerowego na światowym poziomie. Jesteśmy gotowi na dalszy polityczny dialog z instytucjami europejskimi w kwestii naszej roli w europejskiej gospodarce oraz realizacji ambitnej strategii przemysłowej UE.”
Deklaracja stanowi realizację zobowiązania złożonego wcześniej w tym roku przez byłego Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa, podczas Szczytu CIE, a także jest następstwem Rezolucji Parlamentu UE z lutego bieżącego roku oraz zainicjowanej przez Belgię Deklaracji Państw Członkowskich podpisanej przez większość krajów UE. Deklaracja zawiera osiem zasad i trzydzieści sześć zobowiązań mających na celu ożywienie ruchu rowerowego i wsparcie realizacji celów klimatycznych oraz założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Dokument konsoliduje wcześniejsze zapowiedzi i oczekuje się, że zostanie podpisany do końca 2023 roku, jako wspólne, międzyinstytucjonalne zobowiązanie.
Kevin Mayne, Dyrektor Zarządzający CIE, powiedział: „Od dawna opowiadamy się za ujednoliconą europejską polityką rowerową, która stawiałaby ruch rowerowy na tym samym poziomie, co inne rodzaje transportu oraz sektory przemysłowe w UE, zapewaniającą bardziej spójne wsparcie polityczne, większą spójność pomiędzy Krajami Członkowskimi UE i dodatkowe miliardy na inwestycje. Deklaracja otwiera nowe możliwości, obejmując wszystkie obszary kluczowe dla dobrze funkcjonującego ekosystemu rowerowego, dla społeczeństwa i dla biznesu.”
Jill Warren, Dyrektor Zarządzający ECF, dodał: „To ważny kamień milowy dla ruchu rowerowego. Jesteśmy zachwyceni, że Deklaracja odzwierciedla tak wiele z wieloletnich postulatów ECF ukierunkowanych na poprawę i rozwój ruchu rowerowego w Europie, na przykład poprzez tworzenie bardziej rozległej i lepszej infrastruktury rowerowej, a także zachęcanie do niewykluczającej i dostępnej mobilności. To doskonały fundament, aby umożliwić jeszcze większej rzeszy Europejczyków jazdę na rowerze i jazdę w bardziej bezpiecznych warunkach.”
Organizacje branży rowerowej gratulują Komisji podejścia ukierunkowanego na współpracę i konsultację, które doprowadziło do sformułowania Deklaracji. Było ono widoczne nie tylko w ramach Parlamentu Europejskiego i Rady oraz wewnętrznie, w ramach Komisji Europejskiej, ale także na zewnątrz, wobec kluczowych interesariuszy inicjatywy, w tym miast, regionów, przedstawicieli Państw Członkowskich, stowarzyszeń branżowych, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych reprezentowanych w Grupie eksperckiej ds. miejskiej mobilności (EGUM) w ramach Komisji Europejskiej.
ECF i CIE, które odegrały wiodącą role podczas konsultacji EGUM z interesariuszami w lipcu bieżącego roku, z radością przyjęły fakt, że tak wiele rekomendacji z ich wspólnego stanowiska zostało uwzględnionych w treści Deklaracji.
O konfederacji
Konfederacja Europejskiego Przemysłu Rowerowego (CONEBI): CONEBI reprezentuje europejski przemysł rowerów, rowerów elektrycznych, części i akcesoriów rowerowych, zrzeszając ponad 1000 przedsiębiorstw w Europie, z czego ponad 700 firm, głównie małych i średnich przedsiębiorstw, jest reprezentowane przez krajowe organizacje członkowskie CONEBI. Działalność CONEBI obejmuje wkład w odbywające się w ramach prac legislacyjnych konsultacje regulacji i polityk unijnych dotyczących Rynku Wewnętrznego, Przemysłu i Transportu w UE. CONEBI jest członkiem założycielem Światowego stowarzyszenia przemysłu rowerowego - WBIA, koalicji Industry4Europe, a także Partnerstwa EU CCAM.
O stowarzyszeniu Europejskiego przemysłu rowerowego (CIE): CIE wykorzystuje mocne strony rowerowego sektora biznesowego dla zrównoważonej mobilności i rekreacji w Europie, reprezentując biznes rowerowy na poziomie UE oraz prowadząc wpływowe międzysektorowe Grupy Eksperckie. Jedną założycielskich zasad CIE było demonstrowanie korzyści płynących z całego ekosystemu rowerowego oraz uwzględnienie wszystkich wymiarów mobilności i polityki transportowej. Obecnie organizację tworzy szerokie spektrum członków, od małych i średnich przedsiębiorstw, po globalne koncerny. Członkowie stowarzyszenia reprezentują różne sektory: wytwórców, dostawców usług, zarządzających infrastrukturą, dostawców rozwiązań cyfrowych oraz branżę mobilności współdzielonej.
O Europejskiej Federacji Rowerowej (ECF): ECF to paneuropejska organizacja parasolowa, której misją jest promocja ruchu rowerowego, jako zrównoważonego i zdrowego środka transportu i rekreacji. Zrzeszając 70 organizacji członkowskich z ponad 40 krajów ECF jednoczy europejskie ruchy rowerowe, jako jedyny głos społeczeństwa obywatelskiego na poziomie ogólnoeuropejskim, pozostając największą na świecie i najlepiej rozpoznawalną organizacją promującą ruch rowerowy. Współdzieloną wizją jej członków jest poprawa jakości i rozwój ruchu rowerowego w całej Europie.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe