Europejski Trybunał Obrachunkowy stawia branżę rowerową jako przykład
Europejski Trybunał Obrachunkowy stawia branżę rowerową jako przykład
Europejski Trybunał Obrachunkowy skonkludował w specjalnym raporcie, że wykorzystanie Instrumentów Ochrony Handlu (TDI, ang. Trade Defence Instruments) przez Komisję Europejską przyczyniło się do skutecznej realizacji unijnej polityki handlowej, a sektor małych i średnich przedsiębiorstw powinien częściej korzystać z Ochrony Handlu https://www.eca.europa.eu/ Lists/ECADocuments/SR20_17/SR_ trade_defence_instruments_EN. pdf
Europejski Trybunał Obrachunkowy przywołuje pozytywny przykład wykorzystania TDI przez Komisję Europejską na unijnym rynku rowerów, rowerów elektrycznych i komponentów rowerowych:
„Wpływ na sektor rowerów elektrycznych jest w wyraźnie pozytywny. Bez wprowadzenia tych środków produkcja europejska mogłaby zostać zatrzymana.
Ponadto TDI ustanowione dla branży tradycyjnych rowerów i części rowerowych odegrały kluczową rolę w
umożliwieniu europejskim wytwórcom inwestycji i rozwoju produkcji własnych rowerów elektrycznych.”
W raporcie wskazano także, że „Środki dotyczą na ogół produktów przemysłowych (nie konsumpcyjnych), a rowery stanowią tu istotny wyjątek.”
Trybunał odniósł się również do wysokich kosztów badań oraz obsługi prawnej: „Biorąc pod uwagę zakres wymaganych informacji oraz konieczność zatrudnienia prawników przez większość stron, koszt złożenia skargi może być bardzo wysoki. Podczas gdy spółki i stowarzyszenia, w szczególności niedoświadczeni użytkownicy TDI oraz reprezentanci rozdrobnionych branż, mają problemy z zebraniem niektórych wymaganych informacji, nasze działania kontrolne potwierdzają, że DG TRADE tych informacji potrzebuje.”
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe