Kambodża straci przywileje?
Kambodża straci przywileje?
Bruksela - Kambodża obecnie jest zdecydowanie największym eksporterem rowerów do 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, to wszystko dzięki unijnemu statusowi bezcłowego eksportu. Jednak sytuacja ta może się drastycznie zmienić już w przyszłym miesiącu.
Od dłuższego czasu organy UE monitorują, czy sytuacja praw człowieka w Kambodży uległa wystarczającej poprawie, co pozwoliłoby uniknąć utraty bezcłowego eksportu na rynki UE.
Jednym z przypadków, które będą rozważane przez organy UE, jest sprawa przeciwko liderowi opozycji, Kemowi Sokha, który rozpoczął się w połowie marca. Według raportu zamieszczonego w „Ecotextile News”, czytamy „Rząd Kambodży wzywa się do współpracy z Unią Europejską (UE) w celu zachowania istotnych przywilejów handlowych po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że utrata przywilejów eksportowych będzie ogromnym ciosem dla gospodarki kraju. UE zbliża się do końca 18-miesięcznej analizy, po której Kambodża może stracić preferencje handlowe, takie rozstrzygnięcie według prognoz MFW może spowodować spadek PKB o trzy punkty procentowe”.
Utrata przywilejów związanych z zerowym cłem, byłaby dużą stratą dla tego kraju
Działania w dobrej wierze
W grudniu ubiegłego roku Unia Europejska opublikowała niezwykle krytyczny raport, w którym ostrzega Kambodżę, że nie podjęła wystarczających kroków, aby zapobiec utracie specjalnych przywilejów handlowych, zwracając szczególną uwagę na „dalsze pogorszenie się” sytuacji praw człowieka. W odpowiedzi rząd Kambodży oświadczył: „Oczekujemy, że UE weźmie pod uwagę nasze starania, dobre intencje i kroki jakie podejmujemy, aby wdrożyć wszystkie odpowiednie konwencje międzynarodowe zgodnie z zaleceniami UE. Potencjalny wpływ społeczny na prawie milion pracownic oraz pośredni wpływ na ich rodziny i krewnych wspieranych przez pensje tej grupy pracowników, a także przestrzegając zasadę suwerenności i nieingerencji w wewnętrzne sprawy Kambodży”.
Silne więzi z Chinami
W ostatnich latach Kambodża coraz częściej zwraca się do Chin o pomoc finansową i dyplomatyczną. Przede wszystkim w obliczu rosnącej presji Zachodu na stan praw człowieka w tym kraju. Handel między Kambodżą a Chinami gwałtownie wzrósł w ostatnich latach do 6 mld USD (5,4 mld euro) w 2017 roku. Premier Kambodży Hun Sen powiedział, że Chiny chcą, aby handel dwustronny wzrósł do 10 mld USD (9 mld euro) do 2023 roku.
Źródło: B.E./Veloprofit
Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu
Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.