Kiedy dostaniesz rowery do swojego sklepu w sezonie 2021?

Kiedy dostaniesz rowery do swojego sklepu w sezonie 2021?
25.01.2021

W ramach Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, w dniu 21 stycznia 2021, odbyło się ciekawe spotkanie online czołowych polskich producentów, importerów, dystrybutorów polskiej branży rowerowej. Oprócz głosów z Polski mieliśmy okazję wysłuchać, oceny bieżącej sytuacji rynkowej, wygłoszonej przez prezesa EBMA (Europejskie Stowarzyszenie Branży Rowerowej) pana Moreno Fioravanti. Pan Fioravanti przybliżył uczestnikom zakres działalności EBMA oraz to na czym głównie będą skoncentrowane działania EBMA w roku bieżącym.

Moreno Fioravanti - Prezes EBMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rowerów)

Moreno Fioravanti - prezes EBMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rowerów)

Największym wyzwaniem, w tym roku będą działania skierowane na współpracę z Komisją Europejską, a jednym z aspektów ma być niedopuszczenie do wprowadzenia homologacji Typu na rowery elektryczne wspomagane do 25 km/h. Sporą część swojego wystąpienia pan Fioravanti poświęcił problemom, które zostały wywołane przez rządowe obostrzenia związane z paniką korona wirusa, a które przybliżamy poniżej.

Jednym z prelegentów był pan Marcin Śniegocki, prezes Shimano Polska, który w sposób bardzo konkretny, przybliżył aktualne wyzwania przed jakimi stoi ta kluczowa dla rynku rowerowego firma.  W swoim wystąpieniu pan Marcin Śniegocki, podsumował wiosenne zawirowania związane z korona wirusem w aspekcie rynku polskiego, europejskiego i światowego.

Marcin Śniegocki - Prezes Shimano Polska

Marcin Śniegocki - prezes Shimano Polska

Wyjaśniał sytuację z anulowanymi wiosną zamówieniami producentów oraz zwiększonych zamówieniach producentów składanych latem i jesienią. Odniósł się również do pozytywnych skutków związanych z obostrzeniami, wymieniając kilka kategorii, w których wzrosty sprzedaży były imponujące, pomimo szacowanego spadku produkcji rowerów w Polsce. Największy, co zrozumiałe, wzrost sprzedaży w roku 2020 odnotowano w trenażerach, bo blisko 137%, co było spowodowane ograniczeniami w swobodnym poruszaniu się poza domostwami. Do innych kategorii wyraźnie rosnących należały materiały (m.in.. smary, oleje) używane do serwisowania rowerów, których sprzedaż wzrosła o blisko 19%. Znacząco większą sprzedaż odnotowano również w kategorii tzw. hardgoods. Pod tym pojęciem, w Shimano, sklasyfikowano części używane do samodzielnej budowy rowerów, a ich wzrost sprzedaży w stosunku do roku 2019 przekroczył 19%. W Shimano ostrożnie aczkolwiek optymistycznie prognozuje się produkcję rowerów w Polsce w roku 2021, ma ona być większa o 15% w porównaniu do roku 2019.

Nieco szersze spojrzenie i ocenę tego co działo się w roku 2020 oraz tego, co nas czeka w roku 2021, zaprezentował pan Waldemar Chrapek, prezes zarządu Merida Polska. Pan Waldemar Chrapek między innymi zwrócił uwagę na problemy z dostępem do kluczowego półproduktu do produkcji aluminiowych ram rowerowych.

Waldemar Chrapek - Prezes Merida Polska

Waldemar Chrapek - prezes Merida Polska

Pomimo tego, że znaczna część produkcji aluminiowych ram rowerowych została wyprowadzona z Chin, do Kambodży, Wietnamu, Tajlandii to aluminiowe rury są ciągle głównie produkowane w Chinach. Cała problematyka polega na tym, że styczniu, lutym i marcu 2020 niemal cały chiński przemysł został wyłączony, a niedobory produkcji tym spowodowane będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Mówi się, że problemy te mogą potrwać aż do roku 2023. 

Na inny zespół problemów zwrócił uwagę pan Grzegorz Szczygieł prezes Ecobike sp. z o.o. Prócz małej dostępność części, która dotyka wszystkich producentów. Pan Grzegorz Szczygieł zwraca uwagę na rosnące ceny transportu z Azji oraz brak wolnych kontenerów. Przez co, cena za kontener wzrosła z 2000 USD do 11000 USD biorąc pod uwagę drogę morską oraz do 15000 USD transportem kolejowym. To z kolei powoduje, że niektórych grup produktów nie opłaca się w ogóle transportować, ponieważ opłata za kontener przekracza wartość importowanych produktów.

2oJwhhzZZCNOEhHy0hzreou5dwAF.jpg

Grzegorz Szczygieł - prezes Ecobike sp. z o.o.

Niedobór kontenerów w Chinach spowodowany jest tym, że kontenery przez obostrzenia nie wracają do Azji i stoją puste w rożnych portach świata. Prezes Ecobike zwraca również uwagę na ciągle trwające praktyki importu rowerów z Chin bez legalnych opłat celnoskarbowych, lecz to temat na inną publikację.

Część rowerów na najbliższy sezon od producentów już wjechała do sklepów, lecz wygląda na to, że nadchodzący sezon będzie upływał pod znakiem czekania na opóźnione dostawy rowerów do sklepów, i ci którzy zadbali o zamówienia odpowiednio wcześniej, prawdopodobnie rowery zobaczą w swoich sklepach na jesieni 2021.

Źródło: Veloprofit