Konsekwencje wprowadzenia ceł na rowery elektryczne.

Konsekwencje wprowadzenia ceł na rowery elektryczne.
04.04.2019

Konsekwencje wprowadzenia ceł na rowery elektryczne.

 

Jeszcze przed nałożeniem ceł antydumpingowych produkcja rowerów elektrycznych w UE rosła. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Rowerów produkcja e-rowerów w Europie rośnie i to nie jest jedyna konsekwencja. 19 stycznia 2019 r. wejdą w życie ostateczne środki antydumpingowe i antysubsydyjne nałożone przez Komisję Europejską na przywóz rowerów elektrycznych z Chin.

Konsekwencje wprowadzenia środków zapobiegawczych są już zauważalne i są dzięki tymczasowym środkom antydumpingowym. Od czasu nałożenia tymczasowych ceł antydumpingowych w lipcu 2018 r. eksport e-rowerów z Chin do UE znacznie się zmniejszył. Według danych EBMA: "W okresie od sierpnia do maja tylko około 10-15,000 sztuk miesięcznie, podczas gdy eksport osiągnął średnią wartość 100 000 sztuk miesięcznie od stycznia do maja." Stowarzyszenie producentów twierdzi, że producenci rowerów w całej UE korzystają ze spadku importu, ponieważ importerzy przestawiają się na producentów OEM w Europie, aby zaspokoić rosnące zamówienia.

 

Nowe fabryki w Polsce i na Węgrzech

O tym, że więcej e-rowerów zostanie wyprodukowanych w Europie, świadczą dwa przykłady; niedawno dwie firmy produkcyjne z Chin. Olbrzym, mający dwa zakłady produkcyjne w Chinach, które eksportują rowery elektryczne do UE, ogłosił, że wyprodukuje je w nowej fabryce, którą firma buduje na Węgrzech. Drugi również chiński gigant, producent silników do e-bike, Bafang, ma rozpocząć produkcję w Polsce, pod budowę której już nabyto ziemię pod Wrocławiem.

 

Chińczycy już próbują obchodzić antydumping

Znacznie zwiększona produkcja e-rowerów w Europie zależy od skuteczności środków antydumpingowych i od nadzoru nad nimi. Niektóre chińskie firmy oferują już "rozwiązania transakcyjne w celu uniknięcia podatku antydumpingowego", na przykład poprzez wykorzystanie krajów "pośrednich" do przeładunku rowerów elektrycznych do Europy. Takie obchodzenie jest uważane za największe zagrożenie dla środków antydumpingowych. Zapytany przedstawiciel EBMA o to zagrożenie, stwierdza: "Zrobimy wszystko, aby zapobiec obejściu".

 

Milion dodatkowych e-rowerów

Oprócz zauważalnego trendu, że coraz więcej rowerów elektrycznych produkuje się w Europie, dzięki sprawie dumpingu, stowarzyszenie EBMA już teraz mówi o tym, co ta zwiększona produkcja daje pod względem miejsc pracy: "W pierwszej połowie 2019 r. powstanie do 4.600 nowych miejsc pracy, ponieważ producenci e-rowerów w całej UE będą zmuszeni do większej produkcji EPAC już w sezonie 2019".

 

Tworzenie równych szans

Według stowarzyszenia producentów nałożenie w/w środków. Zapewnia równe szanse na rynku UE. "Dzięki temu mniejsi unijni producenci rowerów i montownie OEM również będą w stanie dokonać inwestycji niezbędnych do rozpoczęcia produkcji rowerów elektrycznych. "Duża liczba producentów rowerów w UE zapewni konkurencyjne i innowacyjne środowisko, oferując konsumentom w UE szeroką i zróżnicowaną ofertę atrakcyjnych EPAC we wszystkich przedziałach cenowych" - mówi Moreno Fioravanti, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Rowerów.

 

Pozostali eksporterzy do UE

Ponadto twierdzi się, że "inne kraje trzecie, które już eksportują rowery do UE - takie jak Wietnam, Kambodża, Filipiny, Tajwan, Bangladesz, Tunezja, Serbia i Turcja - będą miały możliwość eksportowania e-rowerów na rynek UE, dzięki przywróceniu równych warunków, gwarantowanych przez uzasadnioną ochronę przez Komisję Europejską ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych przed nieuczciwie subsydiowanym dumpingiem z Chin. "