Krótko o marce własnej – bezpieczeństwo pod kontrolą
Krótko o marce własnej – bezpieczeństwo pod kontrolą
Często, w czasie rozmów branżowych pojawia się wątek wprowadzenia marki własnej. Czy to dobry pomysł biznesowy? Jak to zrobić, aby osiągnąć zamierzone efekty? Co to oznacza w branży rowerowej?
Rowery i produkty z branży rowerowej z uwagi na zaangażowanie najnowszych technologii materiałowych, z pewnością należą do produktów zawansowanych technologicznie i wysoko przetworzonych. I tutaj należy także szukać uzasadnienia dla wprowadzania marki własnej. Stworzenie marki własnej w przypadku pojedynczego sklepu rowerowego w zasadzie mija się z celem, lecz w przypadku, kiedy sklepy współdziałałyby w tej sprawie ze sobą, zjednoczyły się i skonsolidowały, osiągnęły by duże bezpieczeństwo prowadzonych przez siebie biznesów.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo, to powód, dla którego warto zadać sobie trud związany z wprowadzaniem marki własnej. Dzięki temu zmniejszasz uzależnienie od dostawców i ich planów rozwoju, a poprzez sprzedaż własnych produktów na atrakcyjniejszych marżach budujesz swój kapitał. Marka własna to atut również w konkurencji z handlem Internetowym. W przypadku konsolidacji dużej liczby podmiotów (sklepów rowerowych), bo tylko wtedy marka własna ma uzasadnienie, największym zagrożeniem są ludzie (właściciele poszczególnych sklepów). Zrzeszenie 100 lub 200 podmiotów w pracy dla jednej idei to największe wyzwanie. Każda z firm jest autonomicznym podmiotem z własną wizją prowadzenia swego biznesu, a zgodne przekonanie do nowych idei tak dużej grupy wymaga długotrwałej i ciężkiej pracy. W Polsce w zasadzie mamy do czynienia z jednym, jedynym dużym projektem zrzeszającym sklepy rowerowe pod szyldem Dobre Sklepy Rowerowe (DSR). Samo przedsięwzięcie jak i firma za nim stojąca, są jedyną inicjatywą, w Polsce która jest w stanie skutecznie wdrażać marki własne do oferty. Ale na rynku jest jeszcze sporo miejsca na inne sieci franczyzowe i wiele miejsca na inne marki własne. Decydując się na budowę marki własnej, prócz posiadania odwagi i wiedzy, trzeba pamiętać o trzech ważnych kwestiach:
• Uzbrój się w cierpliwość – sukces nie przyjdzie natychmiast.
• Określ priorytety.
• Myśl strategicznie – ustal cel oraz poszczególne etapy dążenia do niego w perspektywie kilkunastu lat, kilku sezonów i kilku miesięcy.
Konsekwentne działanie przyniesie sukces.
Ireneusz Miśkowiec Veloprofit 10.2017