Lobby rowerowe działa. Przepisy, prawdopodobnie nawet homologacja typu dla elektrycznych hulajnóg

Lobby rowerowe działa. Przepisy, prawdopodobnie nawet homologacja typu dla elektrycznych hulajnóg
16.08.2019

Lobby rowerowe działa. Przepisy, prawdopodobnie nawet homologacja typu dla elektrycznych hulajnóg

Elektryczne hulajnogi można spotkać w coraz większej liczbie miast w całej Europie. Liczba dokowanych i swobodnie pozostawianych na ulicach hulajnóg elektrycznych, rośnie lawinowo. Rośnie również liczba z nich korzystających. W związku z tym rośnie również ilość wypadków z ich udziałem. Niedawno pierwszy śmiertelny wypadek miał miejsce w Brukseli. Zdarzenie to wywołało poważne obawy wśród urzędników instytucji unijnych. W wyniku tego mają pojawić się regulacje, dotyczące sposobu użytkowania hulajnóg w UE.

Przepisy, prawdopodobnie nawet homologacja typu dla elektrycznych hulajnóg

Niedawne badanie rynku przeprowadzone przez firmę badawczą Mobility Foresight szacuje, że elektryczne hulajnogi są obecnie używane w około 35 stolicach i miastach w całej Europie. Co więcej, będzie ich wkrótce znacznie więcej, ponieważ są szybkim sposobem poruszania się w ruchu miejskim, dlatego użytkownicy hulajnóg pojawiają się w dużych miastach w jeszcze większej liczbie. To właśnie zwróciło uwagę „Brukseli”, gdzie jest to teraz gorący temat. Przynajmniej tak mówi Manuel Marsilio, dyrektor generalny Konfederacji Europejskiego Przemysłu Rowerowego (CONEBI).

Bruksela robi się bardzo zaniepokojona

„W związku z pierwszym śmiertelnym wypadkiem z udziałem użytkownika elektrycznej hulajnogi, który ostatnio miał miejsce, jednocześnie przy szybkim wzroście liczby użytkowników takich pojazdów, Bruksela zaczyna być poważnie zaniepokojona. Co więcej, hulajnogi elektryczne mogą czasami osiągać bardzo wysokie prędkości przekraczające 25 km/h, a także rosną obawy o nieprzewidywalne przypadki hamowania”, wyjaśnia Marsilio. „W rezultacie tego na szczeblu europejskim zaczyna się coraz głośniej mówić, o trwających pracach nad wytycznymi polityki UE, dotyczącymi regulacji statusu hulajnogi elektrycznej”.

Standard bezpieczeństwa dla lekkich pojazdów elektrycznych

W 2016 roku rozpoczęto już prace nad osiągnięciem dobrowolnego standardu, który zapewni wymogi bezpieczeństwa dla lekkich pojazdów elektrycznych (PLEV). Ramy dotyczące ich wykorzystania mają zostać opracowane dla nowych rodzajów mobilności w mieście, takich jak elektryczne hulajnogi, Segway’e i samobieżne pojazdy (w tym transportery jednokołowe), reasumując pojazdy transportu osobistego. Te PTO (pojazdy transportu osobistego) są obecnie wprowadzane na rynek bez wcześniej określonych metod testowych, opartych na wspólnie opracowanej metodologii. Dyrektywy europejskie rzeczywiście istnieją, ale nie dostarczają żadnych konkretnych wymagań dla tych maszyn, ani też nie zapobiegają sprzedaży źle działających lub nawet niebezpiecznych produktów.

W zakresie homologacji typu?

Pytanie brzmi również, czy elektryczne hulajnogi, które w wielu przypadkach wyposażone są w silniki o mocy powyżej 250 W i prędkości przekraczającej 25 km/h, należy uważać za pojazdy elektryczne, tak jak rowery wspomagane powyżej 25km/h lub o większej niż 250W mocy silnika? 

Logika wskazuje, że potrzeba więcej ochrony dla użytkowników niż tylko standard bezpieczeństwa, jaki zapewnia norma EN 15194, która dotyczy rowerów elektrycznych wspomaganych do 25 km/h.

Być może hulajnogi elektryczne i inne PTO muszą mieścić się w aktualnym zakresie homologacji typu, jak na przykład w e-skuterach, motorowerach lub innych pojazdach z silnikami o mocy powyżej 250 W, które są sterowane przepustnicą (manetką).