Nowa technologia druku 3D z VW Słowacja
Nowa technologia druku 3D z VW Słowacja
BRATYSŁAWA, Słowacja – Druk 3D ram rowerowych to nie nowy temat, ale nie chodzi o te z włókna węglowego. Aluminiowe ramy wykonane przy użyciu tak zwanej technologii „Direct Metal Laser Sintering” (DMLS) to nazwa tej nowej technologii. Została wprowadzona do branży rowerowej przez niedawno założoną firmę Kinazo Design we współpracy z Volkswagen Słowacja, właścicielem drukarki 3D Concept Laser X Line 2000R niemieckiej firmy Concept Laser GmbH.
Drukowane w 3D ramy rowerowe były już prezentowane przez kilka firm - głównie spoza branży rowerowej - na wrześniowym Eurobike. Jedną z nich był amerykański start-up Arevo; prezentujący pierwszą na świecie drukowaną w 3D monokokową, karbonową ramę do rowerów elektrycznych. Firma Kinazo Design, również wystawiała się na tegorocznych targach Eurobike, wystawiając rower, który jest zbudowany na ramie ze stopu aluminium wydrukowanej na drukarce 3D.
Technologia Magic DMLS
Proces przyrostowego drukowania metalu 3D. W Concept Laser wykorzystuje się technologię bezpośredniego spiekania laserowego metali, która opiera się na laserze, który jest w stanie spawać mikroproszkiem sproszkowane metale, tworząc w pełni funkcjonalne elementy metalowe. Umożliwiło to wydrukowanie ramy roweru elektrycznego z jednego elementu zamiast np. z jedenastu pojedynczych części. Pierwszy prototyp zaprojektowany przez Kinazo zaprezentowany kilka lat temu składał się właśnie z jedenastu pojedynczych elementów wydrukowanych w 3D, które następnie zostały zespawane ze sobą. Nowa aluminiowa rama Kinazo E1 wykonana jest z jednego elementu, co czyni ją monokokową.
W pełni dostosowywalny rower
Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu
Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.