Opony rowerowe zimą - kilka rad od techników Pirelli
Opony rowerowe zimą - kilka rad od techników Pirelli
Zimą opony rowerowe poddawane są prawdziwej próbie. Na zanieczyszczenia i śliskość nawierzchni dróg oraz znaczne zwiększenie ryzyka przebicia wpływa szereg czynników: dobór produktu odpowiedniego do pory roku i sposobu jego użytkowania, a także pewne środki ostrożności przed, w trakcie i po jeździe na rowerze mogą pomóc zachować optymalny stan, jedynego punktu styku roweru z nawierzchnią drogi.
Jaka opona jest najbardziej odpowiednia?
Wybór opony na sezon zimowy często wiąże się z priorytetowym traktowaniem ochrony i bezpieczeństwa, a nie takich czynników jak lekkość i gładkość. Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest bieżnik opony, który musi mieć więcej rowków lub bardziej agresywną konstrukcję, zapewniać lepszą przyczepność i trzymanie się drogi na mokrych nawierzchniach, a w każdym razie w bardziej śliskim terenie ze względu na kamienie, liście i/lub zanieczyszczenia/błoto. Szerokość jest również kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o przyczepność do drogi: im szersza powierzchnia styka się z podłożem, tym większa stabilność. Dla tych, którzy jeżdżą na rowerach szosowych, na rowerze szutrowym lub górskim, konieczna będzie bardziej agresywna charakterystyka, a przez to bardziej guzkowata opona, aby zapewnić lepszą przyczepność na odcinkach o nierównej, zanieczyszczonej nawierzchni.
Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest wybór opony o większej i grubszej ochronie przed przebiciem. Sól, kamienie, małe potłuczone szkło, odłamki metalu i ciernie mogą spowodować przebicie opony, która nie jest odpowiednio wzmocniona. Również woda w postaci ulewnego deszczu lub wilgoci i zimowej rosy może działać jak środek smarny i powodować przebicia w wyniku przecięć lub przedostania się ostrych zanieczyszczeń do bieżnika opony. W ofercie produktów Pirelli, w zależności od typu modelu i dyscypliny, znajdziemy wysokowydajne zabezpieczenia, które znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia tego typu niedogodności.
Konserwacja opon rowerowych w miesiącach zimowych
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest konserwacja. Niezależnie od tego, czy jest to rower szosowy, szutrowy czy górski, zima będzie wymagać od rowerzystów większej dbałości o opony przed, w trakcie i po każdej jeździe na rowerze.
Ze względu na niższe temperatury ciśnienie spada szybciej w porównaniu do lata, dlatego należy je stale monitorować. Oczywiście przed napompowaniem opon warto sprawdzić tabele z zalecanymi przez Pirelli poziomami ciśnienia pompowania, a także wziąć pod uwagę masę ciała rowerzysty i ogólne obciążenie roweru, jeśli zamontowane są do niego np. sakwy rowerowe. Należy również wziąć pod uwagę, że gdy jest bardzo zimno, ciśnienie powietrza w atmosferze również spada, dlatego jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie ciśnienia wewnętrznego w oponie, aby je zrównoważyć. Oczywiście, jeśli celem jest uzyskanie większej przyczepności, poza wyborem najlepiej dopasowanego bieżnika opony, lekkie obniżenie ciśnienia w oponie (np. o 0,3 bara) – przy jednoczesnym przestrzeganiu minimalnych wartości ciśnienia wskazanych dla każdej opony – spowoduje lepszą przyczepność także dzięki szerszemu śladowi w terenie. Niższe ciśnienie pomaga również zmniejszyć ryzyko przebić i przecięć, ponieważ pozwala oponie lepiej dostosować się do zewnętrznej przeszkody, zanim ulegnie przebiciu. Należy to jednak zrobić bez nadmiernego zmniejszania ciśnienia w oponach i bez przekraczania minimalnej wartości ciśnienia wymaganej dla każdej opony, w przeciwnym razie nowym problemem może stać się przebicie innego rodzaju, spowodowane dobiciem do obręczy.
Kilka wskazówek
Po zakończonej jeździe na rowerze bezwzględnie konieczne jest szybkie, ogólne sprawdzenie stanu opony, ze szczególnym uwzględnieniem przecięć czy obiektów zewnętrznych, które utknęły w bieżniku opony. Usunięcie brudu i soli z powierzchni opony pomaga wydłużyć jej żywotność, także z chemicznego punktu widzenia.
W okresie zimowym zła pogoda może zmusić rowerzystów do dłuższego przechowywania rowerów, dlatego oto kilka sugestii, aby jak najlepiej chronić opony: obniżyć ciśnienie w oponach o połowę normalnego ciśnienia; przechowuj rower w chłodnym, suchym miejscu i oczywiście zabezpiecz przed złą pogodą; unikaj ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ promienie UV również mogą osłabić oponę; trzymaj opony nad podłogą i, zwłaszcza jeśli są przystosowane do montażu bezdętkowego i zawierają uszczelniacz w środku, od czasu do czasu je obracaj; należy także zapobiegać kontaktowi opony z środkami chemicznymi np. rozpuszczalnikami. W przypadku opon zapasowych należy dbać o nie również, najlepiej przechowywać rozłożone i nie w oryginalnym opakowaniu oraz zawsze z dala od wilgotnych powierzchni (takich jak ściany piwnicy).
Opony Pirelli na sezon zimowy
Szeroka gama opon Pirelli oferuje różnorodne rozwiązania dla tych, którzy chcą bezpiecznie przetrwać sezon zimowy, nie rezygnując przy tym z efektywnej jazdy.
Jeśli chodzi o rowery szosowe, oponą o wysokich osiągach na każdą porę roku jest P ZERO Race 4S, dostępna zarówno jako opona typu Clincher, jak i TLR. Dzięki SmartEVO Compound powstałemu z połączenia doświadczeń czołowych zawodników sportów motorowych i partnerstwu z zespołami kolarskimi Pirelli z World Tour, Pirelli osiąga równowagę pomiędzy dwiema przeciwstawnymi cechami: przyczepnością i gładkością. CINTURATO Velo to produkt całoroczny do kolarstwa szosowego i lekkiego szutru, idealna opona na wymagający teren, która dzięki mieszance SmartNET Silica i strukturze Armor Tech zapewnia ochronę, bezpieczeństwo i właściwości jezdne w wielu różnych warunkach drogowych i pogodowych. CINTURATO Gravel S to eklektyczna opona, zaprojektowana przez Pirelli do jazdy na rowerze szutrowym po miękkim i błotnistym terenie. Zaprojektowana z myślą o przyczepności i ochronie, a nie czystej gładkości, ta szutrowa opona optymalizuje wrażenia z jazdy zarówno w niesprzyjających warunkach pogodowych, jak i na technicznych ścieżkach graniczących z kolarstwem górskim. Błoto i zimno to także główne przeszkody dla uprawiających kolarstwo górskie w sezonie zimowym. Gama opon Pirelli SCORPION, odrębna od rodziny opon XC, Trail, Enduro, Race Enduro lub DH, E-MTB, wyposażona jest w bieżnik S. Nazwa tego wzoru bieżnika opony jest powiązana z rodzajem terenu: S (Soft Terrain), który jest również wynikiem doświadczeń Pirelli w świecie motocrossu, jest najlepiej wyrzeźbionym i dopasowanym rozwiązaniem do jazdy po błocie, mokrej trawie lub nierówne tereny. Wreszcie, dla tych, którzy poruszają się po mieście na rowerze elektrycznym lub miejskim, najodpowiedniejszym wyborem jest Angel DT Urban, inspirowany hulajnogą Angel Scooter: jego wysoce rzeźbiony bieżnik z ochroną HyperBelt o głębokości do 5 mm zapewnia przyczepność, bezpieczeństwo i doskonałe trzymanie się drogi na szerokiej gamie nawierzchni miejskich.
Źródło: Pirelli