Presja na Kambodżę rośnie. Kraj może stracić status bezcłowego eksportu

Presja na Kambodżę rośnie. Kraj może stracić status bezcłowego eksportu
21.02.2019

Presja na Kambodżę rośnie. Kraj może stracić status bezcłowego eksportu

BRUKSELA, Belgia – 11 lutego UE oficjalnie poinformowała Kambodżę, że rozpoczęła proces, który może doprowadzić do utraty preferencyjnych warunków handlowych przez ten kraj ze względu na słabe wyniki w zakresie ochrony praw człowieka i praworządności. Presja na Kambodżę została jeszcze bardziej zintensyfikowana poprzez niedawny list od Światowej Federacji Przemysłu Sportowego (WFSGI) reprezentującego (między innymi) przemysł rowerowy.  Ponadto na Kambodżę wywierają wpływ różne stowarzyszenia działające ku ochronie praw człowieka. Przypomnijmy, że Kambodża jest największym dostawcą rowerów do UE.

Bezcłowy status eksportu

Już w listopadzie ubiegłego roku unijna komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström ostrzegła Kambodżę, że ryzykuje utratę preferencyjnego dostępu do rynku UE w ramach systemu ogólnych preferencji taryfowych (GSP). Wszystko to jest efektem wyborów, które odbyły się w Kambodży w lipcu 2018 roku. Kambodżańska Partia Ludowa kierowana przez długoletniego premiera Hun Sena wygrała te wybory, a tuż po nich aresztowano Kema Sokhy, przywódcę rozwiązanej już Kambodżańskiej Partii Ratunkowej (CNRP) pod zarzutem zdrady.

Rosnące obawy

Obecnie Kambodża jest największym eksporterem dostarczającym rowery do UE. Kambodża korzysta z unijnego statusu bezcłowego eksportu. W roku 2018 z pewnością ten import z Kambodży jeszcze wzrósł, ponieważ już w pierwszej połowie 2018 odnotowano wzrost o blisko 7 procent do około 870000 rowerów tradycyjnych.

Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu

Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.