Przemysł rowerowy odwiedza europejską centralę Google
Przemysł rowerowy odwiedza europejską centralę Google
DUBLIN, Irlandia – Przedstawiciele Cycling Industries Europe (CIE) (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Rowerowego) końcem czerwca odwiedzili europejską siedzibę Google w Dublinie, w celu nawiązania współpracy dla rozwoju rozwiązań technologicznych powiązanych z rowerami. „Uważamy tę wizytę za początek programu wspierającego przedsiębiorstwa z branży rowerowej, które mają innowacyjne produkty w sektorze inteligentnych systemów transportowych (ITS), w tym połączone technologie rowerowe, narzędzia do przetwarzania danych, aplikacje, usługi cyfrowe lub rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją powiązane z jazdą na rowerze” - powiedział Dyrektor naczelny CIE Kevin Mayne.
„Jazda na rowerze jest drogą do tętniących życiem, mniej zatłoczonych i zdrowszych miast” - dodaje Kevin Mayne. „Pomimo tego sukces we wprowadzaniu rowerowych innowacyjnych inicjatyw w UE w zakresie ITS i Smart City jest ograniczony, chociaż wiele firm tworzy innowacyjne produkty do zastosowania lokalnie i ogólnokrajowo już dzisiaj”.
Kierunek przyszłość
„Aby osiągnąć sukces na wielką skalę, potrzebujemy teraz wysiłku całej grupy producentów rowerów, firm wypożyczających, firm leasingowych, dostawców urządzeń cyfrowych, producentów oprogramowania i aplikacji. Musimy stworzyć kompleksowy jednolity audyt dla rowerowych usług cyfrowych w całej UE, tak abyśmy naprawdę mogli zrozumieć bogactwo jakie niosą usługi ITS związane z rowerami i ich przyszły kierunek”.
Cycling Industries Europe (CIE) poprzez projekt ITS współpracowało z Velo-city 2019 i Smart Dublin, dzięki temu udało się zorganizować wizytę techniczną w siedzibie Google i promować konkurs Smart Pedal Pitch poświęcony rozwojowi innowacji rowerowych.
Czym jest rowerowy projekt ITS (BITS)?
„Konieczne jest pilne przejście na ekologiczny transport, ponieważ zatłoczenie, zanieczyszczenie, rosnąca liczba ludności i problemy zdrowotne zagrażają życiu na obszarach miejskich UE” - informuje CIE w projekcie BITS. „Jazda na rowerze okazuje się ważnym panaceum dla tych wyzwań. Nie tylko jako oddzielna gałąź, ale także jako część multimodalnego systemu transportowego. Pilnie potrzebnych jest więcej danych dotyczących jazdy rowerem, aby umieścić rower w multimodalnym systemie transportowym i poprawić system jako całość”.
Co może wyniknąć ze współpracy z Google?
Myślimy, że kolejny skok rozwojowy, z tym, że w Polsce jesteśmy dopiero na etapie, dopiero co, zdefiniowanej ścieżki rowerowej, a transport multimodalny jest obecny co najwyżej na uczelniach. Warto jednak wiedzieć co w trawie piszczy.