Rowery elektryczne w stanie Nowy Jork

Rowery elektryczne w stanie Nowy Jork
21.03.2020

Rowery elektryczne w stanie Nowy Jork

Nowojorski gubernator Andrew Cuomo zawetował pod koniec ubiegłego roku ustawy, które dawałaby wszystkim kategoriom e-rowerów takie same prawa na drogach jakie posiadają tradycyjne rowery w całym stanie Nowy Jork. W tej chwili tylko e-rowery kategorii 1, ze wspomaganiem pedałowania do 20 km/h, legalnie poruszają się po drogach w tym stanie.

W tweecie po swojej decyzji gubernator Cuomo oświadczył, że zaproponuje nowe rozwiązania w dopuszczeniu do ruchu e-rowerów w styczniu. 

„Nie musimy wybierać między legalizacją e-rowerów, a bezpieczeństwem. W styczniu 2020 zaproponuję nowy projekt ustawy”, Cuomo napisał na Twitterze pod koniec roku. 

Pomimo tego, że już latem 2019 ustawa o rowerach elektrycznych i hulajnogach została uchwalona przez stanowego ustawodawcę, Cuomo wskazał na braki związane z bezpieczeństwem użytkowników między innymi na brak obowiązku użytkowania kasku i inne wymogi związane z bezpieczeństwem.

„Brak uwzględnienia w ustawie podstawowych środków bezpieczeństwa powoduje, że przepisy te są śmiertelnie wadliwe”, powiedział Cuomo. „W szczególności w przypadku rowerów elektrycznych z tak zwaną manetką „gazu”, która umożliwia użytkownikowi jazdę bez pedałowania. To sprawia, że ​​rowery elektryczne są nie do odróżnienia od motorowerów, które mają już uregulowany status i wymagają tablic rejestracyjnych i praw jazdy”.

Moc silnika e-rowerów jest ograniczona do jednego konia mechanicznego (około 750 watów).

Projekt tej ustawy, dałby lokalnym gminom prawo do regulowania przepisów związanych z e-rowerami i hulajnogami według własnego uznania.

Przepisy tej ustawy kategoryzowały trzy klasy rowerów elektrycznych: wspomaganie pedałowania i jazda na manetce do maksymalnej prędkości 20 km/h oraz wspomaganie i jazda na manetce do maksymalnej prędkości 25 km/h. Hulajnogi zostałyby ograniczone do prędkości 20 km/h. Użytkownicy musieliby mieć co najmniej 16 lat, a lokalne gminy decydowałyby, czy zostaną dopuszczone do jazdy na chodnikach. Hulajnogi elektryczne nie byłyby dozwolone na Manhattanie, ponieważ jest to najbardziej ruchliwa dzielnica miasta.

Cuomo wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa i korzystania z „transportu elektrycznego” na chodnikach publicznych jeszcze przed swoim wetem. Ponadto coraz więcej pracowników miejskich i dostawców żywności korzysta już z e-rowerów z manetką do autonomicznej jazdy. Burmistrz Bill de Blasio w 2014 roku zainicjował ograniczenia dla niebezpiecznej jazdy. Użytkownicy e-rowerów z manetką „gazu” mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 USD i mogą stracić swoje rowery.

Morgan Lommele, dyrektor ds. Polityki państwowej i lokalnej w PeopleForBikes, powiedział, że grupa poprosiła administrację Cuomo o zmianę i poprawienie ustawy przed jej podpisaniem. „PeopleForBikes wprowadziło określone zmiany legislacyjne, które mają zostać uwzględnione w poprawkach, a to uczyniłoby projekt spójnym z przepisami w innych stanach i bardziej przyjaznym rozwiązaniem dla sprzedawców i całej branży rowerowej” - powiedział Lommele. „Omówiliśmy również projekt ustawy z urzędnikami z Nowego Jorku, mając nadzieję na uzyskanie dodatkowego wsparcia dla naszych poprawek zgodnie z definicją naszej kategoryzacji e-rowerów”.

 

PeopleForBikes rozróżnia e-rowery klasy 1 jako te, które zapewniają pomoc tylko wtedy, gdy jeździec pedałuje i wyłączają się po osiągnięciu prędkości 20 km/h; Rowery klasy 2 wyposażone w silnik sterowany manetką, który wyłącza się po osiągnięciu prędkości 20 km/h; Rowery klasy 3 zapewniają wspomaganie tylko podczas pedałowania i wyłączają się po osiągnięciu prędkości 28 km/h.

Lommele powiedział, że projekt ustawy miał kilka wad, co czyniło go niezgodnym z przepisami w innych stanach. Ustawa była „trudna dla rowerzystów i przepisów regulujących e-rowery, trudno było zrozumieć, gdzie można legalnie jeździć rowerami elektrycznymi i zakazywała pewnych działań, które czynią te rowery użytecznymi narzędziami do transportu i rekreacji”. „Zasadnicze problemy polegały na tym, że ustawa inaczej definiowała e-rowery kategorii trzeciej (z manetką pozwalającą jechać z prędkością 25 km/h), a zasady dotyczące tego, gdzie można jeździć na rowerach elektrycznych były mylące i restrykcyjne oraz zabraniały jazdy rowerzystom w wieku poniżej 16 lat”.

 

W tweecie po decyzji Cuomo, Transport Alternatives, organizacja non-profit opowiadająca się za prawami rowerzystów i pieszych w Nowym Jorku, wyraziła dezaprobatę.

 

„Jesteśmy rozczarowani, że gubernator Cuomo odmówił zatwierdzenia tego ustawodawstwa, które uzyskało wcześniej poparcie wielu zainteresowanych stron, od transportu, speców od środowiska i imigracji, po lokalnych prawodawców, a przede wszystkim pracowników dostarczających żywność”, napisał na Twitterze Danny Harris.

Harris powiedział, że decyzja Cuomo zaszkodziła imigrantom, którzy utrzymują się pracując na rowerach elektrycznych z manetką „gazu”.

„Gubernator Cuomo, rzekomy mecenas imigrantów i klasy pracującej, nie zdołał ochronić w Nowym Jorku 40 000 robotników o niskich uposażeniach, głównie imigrantów. Wetując te przepisy, gubernator Cuomo odmówił zapewnienia sprawiedliwości pracującym rowerzystom, którzy używają e-rowerów do wykonywania swoich zadań”.

Lommele powiedział, że walka o uregulowanie wszystkich kategorii rowerów elektrycznych będzie kontynuowana pomimo niepowodzenia w Nowym Jorku.

„W 2020 r. Jest jeszcze wiele do zrobienia w Nowym Jorku, aby znaleźć sposób na zalegalizowanie trzech kategorii rowerów elektrycznych, które pozwolą zapewnić szerokiej rzeszy pracownikom wykonywanie swojej pracy bez strachu i represji ze strony policji, a także stworzyć łatwe do zrozumienia środowisko jazdy dla wszystkich uczestników rynku, chcących sprzedać i jeździć na rowerze elektrycznym. „Planujemy współpracować z administracją, ustawodawcami i wszystkimi zainteresowanymi stronami w 2020 r., Aby stworzyć projekt ustawy, który będzie wyjątkową aktualizacją nowojorskich przepisów dotyczących rowerów elektrycznych” - Powiedział Lommele.

Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu

Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.