UE CHRONI RÓWNE SZANSE: W JAKI SPOSÓB UE UTRZYMUJE TRYBY UCZCIWEGO HANDLU?
UE CHRONI RÓWNE SZANSE: W JAKI SPOSÓB UE UTRZYMUJE TRYBY UCZCIWEGO HANDLU?
Europa jest otwarta na biznes, jednak wszyscy muszą grać uczciwie. Europejskie reguły handlu powstrzymują niewspółmiernie tani import przed zalaniem rynku europejskiego i wypchnięciem europejskich firm z rynku. Gdy przedstawiciele europejskiej branży producentów rowerów podejrzewali, że niektóre z tych reguł zostały złamane, inspektorzy handlowi UE oraz służby celne zintensyfikowali starania w celu ochrony przyszłości całego sektora.
"Elektryki"
Rowery elektryczne to szybszy i bardziej ekologiczny środek transportu dla ludzi w każdym wieku. Od 2016 roku firmy z branży rowerowej w Europie zaczęły zmagać się z konkurencją w postaci dużego importu rowerów elektrycznych z Chin. Te tańsze rowery elektryczne, zalewające rynek UE stanowiły zagrożenie dla 90 000 miejsc pracy, które mogły zniknąć w ciągu zaledwie kilku lat.
Zaalarmowana przez branżę producentów rowerów Komisja Europejska zbadała eksport z Chin oraz kondycję przemysłu rowerowego w Europie. W przeciągu kilku miesięcy inspektorzy UE zgromadzili wystarczającą ilość dowodów, aby stwierdzić, że importowane rowery elektryczne były sprzedawane na rynku UE po nieuczciwych cenach.
Poznaj europejskich inspektorów handlowych, przedstawicieli służb celnych oraz firmy, którzy zapewnili, by importerzy chińskich rowerów elektrycznych grali zgodnie z regułami.
Moreno Fioravanti, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rowerów (EBMA), Włochy
„Otrzymywałem telefony z firm z branży rowerowej z całej Europy. Nie były w stanie konkurować z napływem importowanych rowerów elektrycznych, które, jak się okazało, były sprzedawane po nieuczciwych cenach.”
„Rowery elektryczne cieszą się popularnością. Niemniej nie będą nic warte, jeżeli zasady uczciwego handlu nie będą respektowane. Gdyby nie zaangażowanie inspektorów handlowych UE, dziś nie moglibyśmy mówić o europejskim przemyśle rowerów elektrycznych.”
„Zaalarmowaliśmy Komisję Europejską, aby chronić 800 małych firm i 90 000 miejsc pracy w naszym sektorze” - relacjonuje Moreno Fioravanti
Michał Struk, Komisja Europejska, Departament Handlu, Polska
„Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rowerów poprosiło nas o zbadanie możliwych praktyk dumpingowych na rynku rowerów elektrycznych importowanych do UE. Mój zespół odwiedził pięciu wytwórców rowerów elektrycznych w Europie, aby zweryfikować, czy ich skargi na temat nieuczciwej konkurencji są uzasadnione. Odwiedziliśmy także pięciu europejskich importerów chińskich rowerów elektrycznych, aby ustalić, w jaki sposób planowane środki wpłynęłyby na ich działalność biznesową.”
„Po roku mieliśmy wystarczającą ilość dowodów, aby stwierdzić, że europejscy producenci rowerów doświadczają spadku udziału w rynku. Jednak nasze dochodzenie dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych na rynku rowerów elektrycznych nie dobiegło końca.”
„Potwierdziliśmy negatywny wpływ na europejski rynek rowerowy. Potrzebowaliśmy jednak większej wiedzy na temat przyczyn.” - przyznaje Michał Struk
Arto Leppilahti, Komisja Europejska, Departament Handlu, Finlandia
„Podczas gdy nasi koledzy i koleżanki prowadzili dochodzenie w Europie, my mieliśmy zaledwie kilka miesięcy, aby odwiedzić kilku producentów rowerów elektrycznych w Chinach, a także dostawcę silników do rowerów elektrycznych. Dowiedzieliśmy się, że firmy te otrzymują wsparcie od chińskiego rządu w postaci niskooprocentowanych pożyczek, części rowerowych lub nawet gruntów pod budowę fabryk i rozwój działalności eksportowej. To tłumaczyło, w jaki sposób te rowery elektryczne mogły być sprzedawane w cenach tak istotnie niższych od cen producentów z UE.”
„Aby wykonać naszą pracę w sposób prawidłowy, musieliśmy przeanalizować aktywność chińskich firm i przyjrzeć się roli chińskiej administracji gospodarczej i handlowej. Po powrocie do Brukseli, w oparciu o wszystkie ustalenia zgromadzone w Europie i w Chinach, podjęliśmy decyzję o nałożeniu specjalnych podatków na import tych rowerów elektrycznych. Pomogło to przywrócić warunki uczciwego handlu w UE.”
„Działamy tak, aby reguły handlowe UE były przestrzegane. Nie pozwolimy, aby nieuczciwe przewagi cenowe zmieniły zasady gry.” - Arto Leppilahti
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe