Yamaha Booster w rowerowym królestwie
Yamaha Booster w rowerowym królestwie
W dniach 04-05 czerwca 2023 dziennikarze z całej Europy mieli okazję bliżej poznać dwa nowe modele rowerów elektrycznych Yamahy. Na spotkanie wybrano Amsterdam, którego infrastruktura drogowa jest rowerowym królestwem.
W Amsterdamie komunikacja oparta jest głównie na metrze i rowerach, a ich uzupełnieniem są tramwaje, tramwaje wodne, promy, autobusy i samochody. Cała komunikacja w mieście zdaje się być idealnie zsynchronizowaną, płynną i swobodną przez co trudno spotkać jakiekolwiek korki, czy inne zakłócenia w ruchu. W takich warunkach miejskiej dżungli firma Yamaha Europe zdecydowała o poddaniu intensywnym testom dwóch swoich najnowszych modeli rowerów elektrycznych Yamaha Booster Easy i Yamaha Booster.
Yamaha Booster jest nawiązaniem do hitu sprzedażowego Yamahy z przed lat.
Pierwotnie Yamaha Booster był skuterem spalinowym, którego sprzedaż na przestrzeni lat przekroczyła ponad 1 milion egzemplarzy. Zdjęcie: Yamaha
Yamaha Booster i Booster Easy
Oba modele mają jasno sprecyzowane zadania „dojazd do miasta i jazda po mieście”. To podstawowe zadania i należy o tym pamiętać przyglądając się budowie i wyposażeniu Boostera i Boostera Easy. Oba modele zbudowane są na tej samej aluminiowej ramie i wizualnie na pierwszy rzut oka nie różni je zbyt wiele. Po bliższym kontakcie zauważamy, że model Yamaha Booster ma miejsce na tabliczkę rejestracyjną, co świadczy o tym, że mamy do czynienia nie z rowerem, a z pojazdem elektrycznym wymagającym zarejestrowania. Booster to typowy S-pedelec wspomagany do prędkości 45km/h poprzez silnik Yamaha PW series S2 45. W obu modelach zainstalowano baterię 630Wh, co jest już bardzo zadawalającą pojemnością, dającą komfort niemyślenia o ładowaniu na dłuższych dystansach miejskich.
Yamaha Booster to sprzęt, wyposażony w światła LED, przedni widelec o skoku 80mm i przyczepne opony 20 x 4 cale, który jest gotowy do jazdy o każdej porze dnia i nocy. Do szczególnych cech Yamahy należą stylowe osłony widelca, ukryte cięgna i tylny bagażnik, a dzięki szerokiej ofercie oryginalnych akcesoriów obejmujących stylowe kufry i różnokolorowe panele łatwo zapewnimy niepowtarzalny charakter naszego BOOSTERA.
Początkowo kontrowersje wzbudzały opony o fatbikowej szerokości, lecz pierwszy przejechany kilometr szybko wyjaśnił wątpliwości. Gdy tylko koła rowerów zetknęły się z torowiskiem tramwajowym, natychmiast doceniliśmy komfort jaki dają tak szerokie opony. Ponieważ, dość częstą sytuacją jest wywrotka na rowerze przez wąską oponę, która wpada w torowisko i powoduje utratę równowagi przez rowerzystę. Co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Jak najbardziej szeroka opona jest w tym przypadku dużą zaletą istotnie wpływającą na bezpieczeństwo użytkownika.
18 kilometrów
Po przejechaniu w mieście ponad 18-tu kilometrów, śmiało stwierdzamy, że rower absolutnie odpowiada temu do czego został stworzony. To prawdziwy kocur w mieście i wszystkie jego podzespoły są bardzo dobrze dobrane do jego przeznaczenia. Amortyzacja, ergonomia, pozycja na rowerze, przejrzysty wyświetlacz, automatyczny dobór siły wspomagania, opcjonalny bagażnik, ogumienie, oświetlenie czy dynamiczny silnik z pełnym momentem obrotowym dostępnym od pierwszego dotknięcia pedałów. To wszystko uzupełnia nowoczesny miejski design, kolorystyka i małe gabaryty umożliwiające wejście do klatki schodowej, czy nawet windy.
Booster Easy
Główna różnica między oboma modelami to fakt, że Booster Easy to zwykły rower elektryczny wspomagany do prędkości 25km/h nie wymagający rejestracji. Dla wielu to decydująca cecha przy wyborze roweru. Brak jakichkolwiek formalnych zobowiązań to wolność jaką daje tradycyjny rower. Brak lusterka, sygnału dźwiękowego, czy miejsca na tablicę rejestracyjną to te cechy wizualne, które mówią nam, że mamy do czynienia z innym środkiem transportu.
Wersją Booster Easy przebyliśmy około 15 kilometrów miejskiej przestrzeni. Odczucia z jazdy są zaskakujące, ponieważ rower zdawał się być bardziej dynamiczny niż Booster. Producent ewidentnie skonfigurował nieco inaczej oprogramowanie obu modeli. W modelu Easy przeznaczonym na krótsze odcinki producent mógł wysterować silnik nieco dynamiczniej bez strat na zasięgu, ponieważ rower wspomaga tylko do prędkości 25km/h, w przypadku Boostera, gdzie głównym założeniem jest jest dojazd do miasta, postawiono na zasięg i prędkość nieco ograniczając dynamikę. Warto jednak podkreślić, że Booster zapewnia odpowiedni poziom dynamiki, lecz na jego tle Booster Easy wydaje się być bardziej nieokiełznany.
Zmiana biegów
Rowery, Booster i Booster Easy, wyposażone są w mechaniczną piastę biegową Enviolo. Co daje wspaniały efekt w połączeniu z automatycznym trybem wspomagania. Użytkownik może się w pełni skupić na zmianie biegów zupełnie zapominając o zmianie siły wspomagania, co w rowerze miejskim jest dużą wygodą i zaletą, ponieważ można pełną uwagę skupić na otaczającym nas ruchu miejskim.
Dodatkowo płynność zmiany przełożenia Enviolo podnosi komfort użytkowania roweru. Mamy tu do czynienia z brakiem potrzeby zmniejszania siły nacisku na pedały podczas zmiany przełożeń. Co w przypadku innych popularnych piast biegowych jest koniecznością, aby zmiana przełożenia doszła do skutku. Dla przeciętnego „Kowalskiego”, czy „Smitha” nie jest to oczywiste, a zastosowanie piasty Enviolo eliminuje ten częsty problem z eksploatacją roweru.
Budowa
Już na pierwszy rzut oka widzimy, że nie mamy tu do czynienia z klasyczną budową roweru i konstruktorzy Yamahy wychodzą daleko poza schematy, niewątpliwie wykorzystując motocyklowe doświadczenia. Osłona goleni amortyzatora, seryjny bagażnik, wygodne wsiadanie i wysiadanie, komfortowa pozycja, oświetlenie, oryginalne błotniki czy uchwyt pod siodełkiem to rozwiązania ze świata motoryzacji, aczkolwiek umiejętnie zaadaptowane w rowerze.
Zaskoczenie
Pewną niespodzianką, która dotyczy modelu Booster, okazała się próba rozpędzenia roweru do pełnej prędkości wspomagania 45km/h. Przy automatycznym dobrze siły wspomagania, nie udało nam się osiągnąć takiej prędkości. Przy naprawdę ponad przeciętnej sile i formie użytkownika, korzystnych płaskich warunkach uzyskaliśmy około 42,5 km/h, lecz było to okupione sporym wysiłkiem użytkownika i nie jest możliwe, aby w ten sposób jechać dłuższy odcinek trasy.
Cel osiągnięty
Jak zaznaczyliśmy na wstępie Booster i Booster Easy zostały stworzone do bycia funkcjonalnym środkiem transportu w mieście. Biorąc pod uwagę ten fakt możemy śmiało pogratulować konstruktorom Yamahy osiągnięcia celu. Oba modele sprawują się świetnie w warunkach miejskich. Rowery charakteryzuje duża dynamika przy ruszaniu na skrzyżowaniach, świetnie sobie radzą przy pokonywaniu nierówności, są przemyślane pod względem ergonomii. Yamaha w swoich silnikach oferuje Zero Cadence, tzn. pełny moment obrotowy dostępny już od pierwszego nacisku na pedały, co zapewnia szybki start na zielonym świetle. Dodatkowo nowoczesna stylistyka i automatyczny dobór siły wspomagania tworzą integralną całość miejskiego kocura.
Być może koneserzy mogliby narzekać na brak automatycznej zmiany biegów, ale pewnie miałoby to istotny wpływ na cenę detaliczną, które i tak do najniższych nie należą. Model Yamaha Booster Easy został wyceniony na 3299 euro, a model Yamaha Booster na 3699 euro.
Źródło: Veloprofit/Ireneusz Miśkowiec