Zaglądamy do Austrii. Sprzedaż rowerów elektrycznych, osiąga rekordowe wartości

Zaglądamy do Austrii. Sprzedaż rowerów elektrycznych, osiąga rekordowe wartości
08.04.2019

Zaglądamy do Austrii. Sprzedaż rowerów elektrycznych, osiąga rekordowe wartości


Rok 2018 był bardzo dobrym rokiem dla rowerów elektrycznych nie tylko w Niemczech, ale także w sąsiedniej Austrii. Główny trend jest taki sam jak w wielu innych krajach europejskich: elektryki, elektryki i jeszcze raz elektryki… Austria, osiągając 33-procentowy udział tej kategorii w rynku, jest obecnie jednym z największych rynków e-rowerów w UE; w rzeczywistości to trzeci co do wielkości rynek (za Belgią i Holandią oraz przed Szwajcarią i Niemcami), biorąc pod uwagę udział procentowy rowerów elektrycznych w ogólnej sprzedaży rowerów.

W ubiegłym roku w Austrii sprzedano około 457 000 rowerów (w tym około 150 000 rowerów elektrycznych). W porównaniu z 2017 rokiem oznacza to wzrost sprzedaży o 10,4%. Austriacka sprzedaż rowerów nie była tak wysoka od dziesięciu lat.

Głównie kanał detaliczny

Według ARGE-Fahrrad, austriackiej organizacji przemysłowej będącej częścią krajowego Stowarzyszenia Dostawców Produktów Sportowych (VSSÖ), 457 000 sprzedanych w zeszłym roku rowerów to „Wszystkie rowery importowane przez krajowy przemysł rowerowy na rynek austriacki w 2018 roku były sprzedawane za pośrednictwem austriackich sklepów sportowych i specjalistycznych sklepów rowerowych”. Dane te nie obejmują marek własnych spoza branży i sprzedaży online.

Sprzedaż 2018 wg kategorii:

Rowery: 239 236 sztuk (plus 4,9%) w 2017 roku.

Rowery dziecięce i młodzieżowe: 68 232 sztuk (plus 5 procent).

Rowery elektryczne (zgodne z przepisami ruchu drogowego): 80 222 sztuki (plus 65 procent).

Górskie rowery elektryczne: 62.960 sztuk (minus 12 procent).

Inne rowery elektryczne (głównie e-rowery cargo i e-składaki): 6.170 sztuk (plus 529 procent)

Więcej e-rowerów mobilności

W zestawieniu wg kategorii uderzający jest spadek sprzedaży e-MTB. W 2017 roku elektryczne rowery górskie wyraźnie przewyższały kategorie związane z e-mobilnością (e-miejskie i e-trekkingi); w roku 2018 trend ten został odwrócony. „Segment rowerów miejskich o nazwie „e-bike STVO” wyraźnie wyprzedził kategorię e-MTB. Dowodzi to, że korzystanie z rowerów elektrycznych staje się coraz bardziej zróżnicowane, zwłaszcza w obszarach miejskich”, zauważono w ARGE-Fahrrad, wskazując na trzycyfrowy wzrost w kategorii „inne rowery elektryczne”, e-rowerów Cargo i e-składaków.

Znaczne podwyżki cen

Ubiegłoroczny silny wzrost sprzedaży e-rowerów ma pozytywny wpływ na ceny detaliczne. Średnia cena detaliczna roweru sprzedawanego w Austrii za pośrednictwem niezależnych sklepów rowerowych wzrosła w 2018 roku, o 20 procent do 1265 euro. Średnia cena detaliczna roweru elektrycznego wzrosła o 8,4 procent do 2698 euro.

Nowe kategorie miejskich e-rowerów

Według VSSÖ końca boomu na e-rowery jeszcze nie widać. Dzieje się tak dlatego, że e-rowery mają szerokie zastosowanie zwłaszcza w obszarach miejskich, a do tego rozwijają się jeszcze nowe kategorie, takie jak e-składaki i e-cargo. Elektryczne rowery cargo rozwijają się nie tylko wśród konsumentów, ale także wśród firm handlowych i w dostawach detalicznych.  Coraz więcej firm inwestuje w elektryczne rowery cargo, dla ostatnich odcinków dostaw towarów na terenie miast.

Rowery elektryczne a turystyka

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do ciągłego boomu na rowery elektryczne jest związek między rowerami elektrycznymi a turystyką. Szczególnie w austriackich regionach urlopowych „Nowe modele marketingowe i strategie rozwoju regionalnego wykorzystują często rower jako główną atrakcję.


Ale nie wszystko na austriackim rynku rowerowym jest tak satysfakcjonujące. W szczególności, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że korzystanie z rowerów to tylko około 8 procent całkowitej mobilności Austrii. Wynik ten pozostawia jeszcze wiele miejsca na znaczny wzrost. Prezes VSSÖ, Gernot Kellermayr przewiduje, że „E-rowery nie osiągnęły jeszcze pełnego potencjału. Naszym zdaniem udział w rynku, rowerów elektrycznych w najbliższych latach osiągnie około 50%”.

 

 


Produkcja rowerów elektrycznych w największym KTM w Austrii Fahrrad. - Zdjęcie KTM Fahrrad

Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu

Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.