Chiński eksport do UE i USA mocno hamuje

Chiński eksport do UE i USA mocno hamuje
07.11.2023

Chiński eksport do UE i USA mocno hamuje

 

Producenci rowerów i rowerów elektrycznych z Chin pilnie szukają nowych rynków, ponieważ eksport zarówno do Unii Europejskiej, jak i do Stanów Zjednoczonych zatrzymał się. Wysoki poziom zapasów w obu kluczowych regionach, które obejmują większość produkcji wyższej klasy sprzętu z Chin, spowodował, że importerzy zdecydowali się na przełożenie lub nawet anulowanie zamówień.

 

Druga pozycja i spadek

Jako drugi co do wielkości dostawca rowerów elektrycznych na rynki UE, Chiny odnotowały w tym roku spadek o 26,7% od stycznia do lipca w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. W eksporcie rowerów spadek był znacznie większy i wyniósł 42,41% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z doniesień zza oceanu wynika również, że spadek eksportu rowerów z Chin do USA był znacznie większy niż w przypadku eksportu do Europy.

 

Spadek zamówień na rok 2024

„Chińskie firmy rowerowe powinny zwrócić uwagę na większy eksport na rynki wschodzące w obliczu spadku dostaw rowerów na całym świecie” – stwierdziło Chińskie Stowarzyszenie Rowerowe (CBA) w oświadczeniu opublikowanym w krajowych mediach. Bez wątpienia stowarzyszenie branżowe otrzymało raporty od swoich członków, a w nich informacje o wielkości zamówień, których poziom na rok 2024 jest niski.

Zgodnie z polityką rządu, CBA wezwało firmy do „wykorzystania szans, jakie stwarzają rynki krajów wschodzących i regionów zaangażowanych w inicjatywę Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego. Oczekuje się, że eksport rowerów elektrycznych do krajów objętych Inicjatywą Pasa i Szlaku wzrośnie w 2023 roku o 20% rok do roku, ze względu na duży popyt rynkowy na takie produkty” – napisał prezes CBA Liu Suwen.

 

Przenoszenie produkcji

Spadek eksportu zarówno do Europy, jak i do USA to nie tylko efekt wysokich zapasów i spowolnienia sprzedaży. Nowa sytuacja polityczna między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi, ale także Europą, pogłębia trend odejścia z tego kraju jako fabryki dla reszty świata. Coraz więcej firm nie chce już całkowicie polegać na produkcji w jednym kraju i pracować nad strategią Chiny + 1. Oprócz Chin przenoszą część swojej produkcji do innych krajów azjatyckich, takich jak Wietnam, Kambodża, Bangladesz i Indie.

 

Dostawy w latach 2022-2023

Według danych stowarzyszenia (CBA), w 2022 roku Chiny wysłały za granicę 41,74 mln rowerów, co oznacza spadek o 39,7% rok do roku, a wartość eksportu spadła o 27% rok do roku do 3,72 miliarda dolarów. Z danych wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku eksport rowerów w dalszym ciągu spadał, a jego wartość w ujęciu rok do roku osiągnęła spadek o 30,4%, do wartości 1,83 mld dolarów.

 

Źródło: BRAIN