Co sprawia, że Orbea jest wyjątkowa?

Co sprawia, że Orbea jest wyjątkowa?
07.09.2020

Orbea to marka tworząca rowery górskie, szosowe, dziecięce, triathlonowe, miejskie jak również elektryczne. Szeroka oferta pozwala na dopasowanie roweru do swoich potrzeb, jak również portfela. Można powiedzieć, że nie ma takiej grupy rowerów której potrzebuje klient a Orbea go nie ma. Marka Orbea przoduje na rynku pod względem personalizacji rowerów. Wiele modeli posiada opcję MyO.
My Orbea, w tłumaczeniu Moja Orbea. Pozwala na stworzenie roweru dopasowanego do siebie wybierając spośród tysięcy kombinacji kolorystycznych, jak również komponentów. Żadna inna marka nie oferuje takich możliwości, co jednocześnie sprawia iż współpracując z marką Orbea sklep może mieć w ofercie kilka tysięcy rowerów nie inwestując w ich ekspozycję.

Oferta rowerów elektrycznych jest bardzo szeroka. Zawiera modele MTB, szosowe, miejskie, a także dziecięce. EMX to rower stworzony dla najmłodszych użytkowników, aby mogli dotrzymać towarzystwa swoim bardziej doświadczonym rodzicom. Mówiąc o ofercie rowerów elektrycznych, warto wspomnieć o modelu GAIN, który osiągnął wiele pozytywnych opinii jako najlżejszy elektryczny rower szosowy, ważący zaledwie 11,3 kg. W roku 2019 jeden z najbardziej wpływowych i prestiżowych magazynów outdoorowych na świecie, amerykański magazyn, przyznał Gainowi nagrodę „Gear of the Year ” . Rower jest wyposażony w stylowo zintegrowaną baterię i silnik w tylnej pieście. Zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt potężnego silnika Ebikemotion X35 o mocy 250 W są na bardzo wysokim poziomie. Orbea Gain to elektryczny rower szosowy, który zmieni życie wielu rowerzystów, pozwalając im na nowo odkryć swoją dwukołową swobodę.

 

Pozostając w temacie rowerów elektrycznych, Orbea Wild to pierwszy elektryczny rower MTB na świecie z opcją personalizacji MyO. Geometria roweru została zaprojektowana tak, aby równoważyła efektywne ruchy podczas pedałowania z progresywną kinematyką wykorzystującą korby 160 mm. W rezultacie, powstał rower, który przekracza oczekiwania najbardziej zaawansowanych kolarzy, a jednocześnie jest idealny dla początkujących rowerzystów, którzy przede wszystkim szukają komfortu i niezawodnych osiągów. Rower posiada kąt główki 65,5º, zaawansowaną pozycję pedałowania, która gwarantuje niezawodność i kontrolę, oraz dłuższą górną rurę, która zapewnia mobilność bez utraty równowagi. Kolejnym czynnikiem konstrukcyjnym jest wysokość dolnego wspornika, umożliwiająca naturalny i intuicyjny ruch. Każde ramię łączące ramę, rozszerzając się z suportu dolnego, przyczynia się do zwiększenia wydajności roweru. Rozstaw osi zapewnia stabilność przy dużych prędkościach zaś tylny widelec należy do najkrótszych na rynku co zapewnia doskonałą zwrotność porównywalną do rowerów mechanicznych. 160 mm korba ułatwia pedałowanie, co z kolei zwiększa wydajność silnika e-roweru. Wild FS dosłownie chwyta ziemię pod stopami. To uczucie jest wzmocnione przez 29-calowe koła, które zwiększają wszechstronność i prędkość, oraz 2,6-calowe opony, które zapewniają lepszą przyczepność na zakrętach i podczas hamowania. Aby zasilać Wild FS, każdy model został wyposażony w silnik Bosch Performance CX czwartej generacji ze względu na jego zrównoważony podział mocy podczas pedałowania. Silnik napędzany jest wyjmowanym i łatwo dostępnym wewnętrznym akumulatorem 625 Wh, umieszczonym w dolnej rurze, płynnie integrującym się z rowerem i stylem jazdy. Dodatkowy uchwyt akumulatora znajduje się na przednim trójkącie i mieści opcjonalny akumulator 500 Wh, zwiększając moc do 1125 Wh i zapewniając dalekie przejażdżki.

 

Oferta modeli górskich zaczyna się od podstawowych modeli dla kolarzy mało doświadczonych aż do modeli, których obecność na Mistrzostwach Świata jest niezaprzeczalna. Orbea w swojej ofercie posiada cieszący się niezwykłą popularnością i zainteresowaniem model o nazwie Oiz. To rower MTB obecny na Mistrzostwach Świata. Jest najlżejszą, najsztywniejszą i najbardziej wydajną maszyną. Dostępny w 2 wersjach XC 100 mm oraz TR 120 mm. Wszystkie modele wykorzystują wewnętrzne prowadzenie kabli „Inside Line” firmy Orbea, które zapewnia czysty bieg od kierownicy do wszystkich komponentów wymagających uruchomienia. Wersja Oiz od 2020 roku jest wyposażona w 3-pozycyjną dźwignię blokującą „Squidlock” firmy Orbea. Kinematyka zawieszenia ma konstrukcję o niskim ugięciu, która ma więcej antypoślizgowości i znacznie bardziej progresywny przebieg amortyzacji niż poprzedni Oiz. Większa dźwignia nowego zawieszenia łatwiej pokonuje tarcie i jest znacznie bardziej progresywna, szczególnie pod koniec uderzenia. Pomiędzy ustawieniami zawieszenia 100 mm i 120 mm występują pewne kluczowe różnice w amortyzacji, aby osiągnąć różnicę 20 mm. Wersja 120 mm wykorzystuje inny tłumik, ma dłuższy skok dzięki usuniętemu elementowi dystansowemu i jest bardziej liniowa niż 100 mm amortyzator - cechy, które są idealne do zastosowania przy dłuższym skoku.

 

Czym jest wcześniej wspomniany „Squidlock”?
Squidlock odblokowuje pełną wydajność amortyzatorów FOX DPS, które pozwalają wybrać jedną z trzech pozycji – Otwarty ,średni i twardy - umożliwiający dostosowanie roweru do każdego terenu. Jednocześnie Squidlock umożliwia dostęp do pozycji pośredniej w ustawieniach kompresji widelca FOX z wkładem GRIP (seria Performance). Widelce FOX z nabojem FIT4 (seria fabryczna) będą miały dostępne 2 pozycje (twardy i otwarty).

 

Przechodząc do rowerów szosowych, prawdziwym hitem została Orca OMX. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Orbea stworzyła rower posiadający największą możliwość personalizacji dostępną na rynku. W platformie MyO , klient posiada do wyboru pięć wzorów widelca jak również tysiące kombinacji kolorystycznych ramy.

To rower, gdzie „mniej” oznacza „więcej”. Masa to zaledwie 833 g dla ramy i 370 g dla widelca, niewidoczne kable i zmniejszony opór aerodynamiczny pozwala na większe osiągi. Na drodze OMX robi wrażenie. Lekka waga przekłada się na lekką jazdę, a kaseta o szerokim zakresie przełożeń 11-30 zapewnia duży zasięg na podjazdach, gdy rower jeździ po stromych zboczach. Układ napędowy Di2 jest tak dokładny jak zawsze. Ogólnie rzecz biorąc, OMX to oszałamiająca maszyna. Jest lekki, szybki, ma precyzyjne prowadzenie i jest sztywny, ale jednocześnie wygodny. To wszystko, czym powinien być współczesny superbike.

Źrodło: Orbea/Polsport