Innowacyjny BIN wdrażany w Ecobike
Innowacyjny BIN wdrażany w Ecobike
BIN - Innowacyjny i dostrzeżony przez międzynarodową branżę rowerową podczas Eurobike 2022, gdzie dostał się do finałowej trójki Eurobike Award 2022, Bicycle Identification Number (BIN), doczekał się pierwszego wdrożenia systemu u producenta.
Przypomnijmy, że BIN to projekt polskiego autorstwa za który odpowiada Daniel Kurpisz z firmy Trebiada Sp. z o.o. System BIN oparty jest na technologii RFID. Więcej o projekcie pisaliśmy tutaj i tutaj.
Naszą ciekawość odnośnie wdrożenia BIN postanowiliśmy zaspokoić poprzez rozmowę z pomysłodawcą całego systemu, Danielem Kurpiszem z Trebiady.
Na pytanie; jak do tego doszło, że wprowadzacie system BIN akurat do Ecobike? Daniel Kurpisz mówił; „To była zwykła, aczkolwiek konstruktywna rozmowa z właścicielem Ecobike, Grzegorzem Szczygłem, w której zauważyłem jego ogromną świadomość tego, jak informacje płynące z produkcji poprzez system BIN, wpłyną na poprawę jakości procesów produkcyjnych. Jak łatwo będzie można identyfikować potencjalne niezgodności i wąskie gardła, co na przykład, pozwoli na szybką alokację zasobów ludzkich. Ostatecznym argumentem było, to, że jest to całościowy system obejmujący cykl życia roweru od produkcji poprzez dealerów, do konsumenta i z powrotem w obsłudze serwisowej gwarancyjnej jak i po gwarancyjnej. System BIN ma wszechstronne korzyści, ponieważ wpływa również na planowanie przyszłych kolekcji rowerów, co było istotnym argumentem w decyzji o wdrożeniu systemu do Ecobike”.
Daniel Kurpisz podczas wystąpienia konkursowego na Eurobike 2022 we Frankfurcie. Zdjęcie: Trebiada
Wyzwania i problemy
W dalszej części rozmowy pytaliśmy o etapy wdrożenia i największe wyzwania związane z wdrożeniem BIN. „Pierwszym etapem była identyfikacja wszystkich korzyści jakie chcemy pozyskać z BIN-u i określenie realnych oszczędności i zysków jakie generuje BIN. W kolejnym etapie zasymulowaliśmy na wersji prototypowej systemu poszczególne etapy produkcji i skupiliśmy się na najwyższym poziomie bezpieczeństwa danych producenta. Trzecim etapem była weryfikacja prac z poprzednich dwóch etapów, a etap czwarty to wykonanie i wdrożenie systemu w fabryce.”
Podczas wdrażania innowacji naturalnym jest napotkanie na problemy; „Najtrudniejsze elementy w całym procesie wdrożenia, zawsze związane były z tzw. czynnikiem ludzkim. Największym wyzwaniem było, aby osoby na co dzień pracujące z systemem zaakceptowały zmianę mentalnie.”
Wśród największych zalet wdrożonego systemu Daniel Kurpisz podkreśla; „To przede wszystkim obniżenie kosztów wytworzenia produktu poprzez pełną wiedzę na temat procesu produkcji w każdym jej etapie i momencie, a co najważniejsze producent będzie miał wiedzę o tym, jak reaguje rynek na ich produkt w czasie rzeczywistym w oparciu o faktyczne i potwierdzone dane. Kolejnym takim elementem jest zwiększenie wydajności i zdolności produkcyjnych fabryki, co ma wpływ na wynik finansowy. BIN daje informacje w oparciu o zainstalowaną w fabryce technologię RFID - dzięki której bez zaangażowania pracownika możemy śledzić wszystkie procesy zachodzące podczas produkcji, łączyć je z zasobami ludzkimi, analizować i tak alokować produkcję, aby była jak najbardziej efektywna. Takiego rozwiązania nikt dotychczas nie dostarczył na rynek rowerowy.”
Technologie w wielu aspektach usprawniają proces produkcji.
O projekcie
Projekt kodu BIN oraz systemów rozwijających bazę informacji zarządzany jest przez spółkę Trebiada sp. z o.o., zaś twórcą całości jest Daniel Kurpisz - związany z branża rowerową od początku wieku. W 2022 roku do projektu dołączył fundusz inwestycyjny Human Alfa kierowany przez Pawła Błachno. Wraz z NCBiR, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 – Bridge Alfa, zainwestował 1 mln zł na rozwój BIN oraz systemu RFID.
Veloprofit