JAKI ROWER WYBRAĆ DLA DZIECKA?

JAKI ROWER WYBRAĆ DLA DZIECKA?
07.06.2021

JAKI ROWER WYBRAĆ DLA DZIECKA?

Wszyscy lubimy dostawać prezenty, to niezaprzeczalny fakt. Na pewno najbardziej cieszyliśmy się na nie, kiedy byliśmy dziećmi. Dzieci uwielbiają dostawać prezenty, a dla rodziców jest on tym lepszy, jeśli zachęca ich dziecko do aktywności, zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu najmłodszych do wszelkiej maści elektroniki i gier, które niestety mocno ograniczają ich aktywność fizyczną. Dlatego, jako fachowcy powinniśmy przypomnieć sobie jak dobrać rower dla dziecka aby radość z jego użytkowania była pełna.

W tym tekście skupimy się na doborze odpowiedniego roweru dla dziecka, co wcale nie jest takim błahym zagadnieniem, jak sądzi wielu rodziców.

Dla najmniejszych, początkujących rowerzystów najbardziej odpowiednie będą jeździki, a z czasem rowerki biegowe. Na tym etapie wybór jest jeszcze dosyć prosty, albowiem nie są to sprzęty skomplikowane. Jednocześnie spełniają bardzo ważną funkcję - uczą łapania równowagi i koordynacji, umiejętności niezbędnych do sprawnego poruszania się na rowerze z pedałami, na co czas przyjdzie niedługo.

Można przyjąć, że tzw. “schody” zaczynają od wyboru roweru dla pięciolatków. To jeden z pierwszych wersji przypominająca jednoślady dla dorosłych. Następnie wybieramy już młodzieżowe wersje rowerów.

W tym momencie należy już dobierać rower do wzrostu dziecka. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wzrost, jak i długość rąk i nóg.

Najprostszym sposobem doboru odpowiedniego rozmiaru roweru, jest zmierzenie długości nóg dziecka od wewnętrznej strony i obliczenie przekroku.

Warto znać podstawowe parametry rozmiaru rowerów dziecięcych w odniesieniu do określonego wzrostu:

Wiek: 2-4
Wzrost: 80-108 cm
Rower: Biegowy
Rozmiar kół: 12 cali
Długość od wewnętrznej strony nogi: 30-40 cm

Wiek: 4-6
Wzrost: 95-122 cm
Rower: mały z pedałami, możliwe też boczne kółka
Rozmiar kół: 16 cali
Długość od wewnętrznej strony nogi: ok. 48 cm

Wiek: 5-8 lat
Wzrost: 110-135 cm
Rower: Średni z pedałami
Rozmiar kół: 20 cali
Długość od wewnętrznej strony nogi: 53-58 cm

Wiek: od 9 lat
Wzrost: ok 145 cm
Rower: młodzieżowy z pedałami
Rozmiar kół: od 24 cali
Długość od wewnętrznej strony nogi: ok. 60-71 cm

Wiek: 7-12 lat
Wzrost: 120-145 cm
Rower: młodzieżowy z pedałami
Rozmiar kół: 26 cali
Długość od wewnętrznej strony nogi: ok. 66-69 cm

Takie podstawowe parametry pozwolą nam dobrać odpowiedni rower dla naszego dziecka, na którym mali rowerzyści będą poruszać się wygodnie i efektywnie, doskonaląc swoje umiejętności.

Warto wspomnieć w tym miejscu również o coraz bardziej popularnych rozwiązaniu, naturalne dla starszych dzieci, jakim jest rower elektryczny. Odpowiednie modele nie tylko wspomagają jazdę ale są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, które nie pozwalają na osiąganie zbyt dużych prędkości, czy też niezamierzone uruchomienie silnika elektrycznego.

Ostatnim zagadnieniem, które warto poruszyć, jest regularne dbanie o dobry stan techniczny roweru naszego dziecka - zachęcamy do cyklicznych przeglądów i dokonywania niezbędnych napraw w serwisach rowerowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z platformy Ready.Bike - oprogramowania dla serwisów rowerowych, dla klientów indywidualnych. Wystarczy zarejestrować się na platformie i wyszukać w najbliższej okolicy serwis rowerowy korzystający z Ready.Bike, a następnie zapisać się na naprawę.

W ten sposób w łatwy sposób zgłosimy rower do naprawy, określając oczekiwane przez nas niezbędne naprawy, zapewniając sprawność jednośladu.

Źrodło: Ready.Bike