Kto jest „największy” w rowerach elektrycznych?

Kto jest „największy” w rowerach elektrycznych?
09.03.2020

Kto jest „największy” w rowerach elektrycznych?

Kto jest największym producentem rowerów elektrycznych na świecie? Trudno z całą pewnością odpowiedzieć na to pytanie nie znając danych dotyczących chińskiej produkcji na wewnętrzny rynek chiński.

Jednak, jeśli skupimy się na firmach i markach obecnych na rynkach europejskich, północno i południowo amerykańskich oraz części Azji i Australii, to o kandydatów do tytułu „Największego producenta rowerów elektrycznych na świecie”, jest znacznie łatwiej.

Czterech faworytów

Z całą pewnością faworyta do tego miana należy szukać wśród największych producentów rowerów w ogóle. W ścisłej czołówce są Giant, Merida, Ideal i Axman, wszyscy pochodzą z Taiwanu znanego z produkcji wysokojakościowych rowerów i rowerów elektrycznych. Z wymienionej wyżej czwórki Giant uważany jest za największego producenta rowerów na świecie. 

W ostatnich latach w fabrykach Giant mocno postawiono na produkcję rowerów elektrycznych, co zaowocowało znacznym wzrostem produkcji rowerów elektrycznych szacowanym na poziomie około 600.000 sztuk w roku 2019. Warto wspomnieć, że Giant posiada między innymi swoją fabrykę w Chinach, z której import rowerów elektrycznych do UE od 01.01.2019 roku jest obłożony cłem w wysokości 24,6%, co nie ułatwiało osiągnięcia wysokiego wyniku sprzedaży. W tej chwili produkcja przekierowywana jest do GEV na GTM (Giant w Tachii na Tajwanie) i GEM (Giant European Manufacturing) w Lelystad w Holandii. Na taki wynik wpływ miał, co ciekawe rynek japoński, który został niemal w 100% przejęty przez import z Chin. W Japonii jeszcze w 2018 roku produkowano blisko 400.000 sztuk rowerów elektrycznych. Głównymi japońskimi producentami byli Yamaha i Panasonic, którzy oprócz własnych systemów wspomagania produkują na rynek japoński kompletne rowery elektryczne. 

Chiny przejęły rynek japoński

Dalsza cześć wpisu dostępna tylko po zalogowaniu

Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, załóż konto i dołącz do aktywnych czytelników VELOPROFIT.