Pinarello optymalizuje nowy model Dogmy pod kątem aerodynamiki

Pinarello optymalizuje nowy model Dogmy pod kątem aerodynamiki
24.06.2024

Pinarello optymalizuje nowy model Dogmy pod kątem aerodynamiki

 

Pinarello przedstawia najnowszą generację szosowego roweru wyścigowego Dogma, który został wprowadzony na rynek 22 lata temu. Jak czytamy w komunikacie Pinarello, nowa wersja Dogmy to „Idealne połączenie formy i funkcjonalności, dzięki nowej strukturze karbonu i poprawie aerodynamiki Pinarello”.

 

Dogma jest pozycjonowana jako wszechstronny rower: do szybkiej jazdy po płaskim, jak i do wspinaczki, zarówno dla amatorów, jak i dla światowej klasy profesjonalistów.

Aby uzyskać przewagę podczas dużych wyścigów w Dogma F zastosowano nowe włókno węglowe M40X które, zostało opracowane w wyniku niezliczonych godzin testów dla osiągniecia nowego, wyższego poziomu, wyjaśnia Pinarello.

 

Włosi zwrócili szczególną uwagę na opory powietrza. Współczynnik oporu powietrza zmniejszono o 0,2%, co podczas wyścigu składającego się z kilku etapów dało taki sam efekt, jak gdyby zaoszczędzono 175 gramów masy roweru, jak potwierdziło Pinarello podczas pomiarów. Włosi sprawdzili dane dotyczące wyników Gerainta Thomasa podczas Tour de France 2022 i zbadali możliwe oszczędności w różnych sytuacjach wyścigu, m.in. na płaskim terenie, podczas podjazdów i zjazdów i doszli do wniosku, że niewielka poprawa oporów powietrza i oporów toczenia w różnym terenie przynosi więcej niż tylko samo zmniejszenie masy.

 

Ulepszenia opracowane przez firmę Pinarello przy pomocy symulacji CFD (obliczeniowa dynamika płynów) i testów w tunelu aerodynamicznym przyczyniają się do zmniejszenia oporu: zmniejszona grubość i zoptymalizowana aerodynamicznie dolna rura, której nadano kształt stępki i uzyskano dzięki temu poprawę aerodynamiki w okolicach suportu. Zmniejszono przednią część główki ramy, która została zoptymalizowana pod względem objętości i szerokości oraz nadano jej bardziej opływowe kształty, dzięki czemu przód jest bardziej aerodynamiczny. Ponadto główka ramy została zaprojektowana jako eliptyczna i posiada stery z łożyskami zwężającymi się ku górze. Wewnętrzne prowadzenie linek zostało przeniesione z boków na przód główki ramy.

 

Nawet w przypadku osi przelotowych parametr aerodynamiczny można poprawić poprzez skrócenie i zintegrowanie śruby po prawej stronie tylnego trójkąta, a także poprzez zintegrowanie jej z hakiem. Wreszcie, węższy widelec również poprawia aerodynamikę. Nachylenie 47mm zapewnia lepsze prowadzenie i prędkość na zjazdach.

 

Aby uzyskać bardziej zrównoważoną reakcję podczas pedałowania, Pinarello stosuje w modelu Dogma F asymetryczną ramę, która kompensuje większe siły działające na stronę łańcucha podczas pedałowania.

 

Z osprzętem Sram RED Etap AXS i kołami Princeton Peak 4550 rower waży 6,63 kg (rozmiar 53, bez pedałów), z osprzętem Shimano Dura Ace i kołami Princeton Peak 4550 waży 6,77 kg, a z osprzętem Campagnolo Wireless i kołami Bora WTO 45 waży 6,88 kg. Ceny kompletnych rowerów zaczynają się od 14 500 euro.