Pirelli - pierwsza na świecie opona rowerowa wykonana z naturalnego kauczuku z certyfikatem FSC

Pirelli - pierwsza na świecie opona rowerowa wykonana z naturalnego kauczuku z certyfikatem FSC
26.06.2024

Pirelli - pierwsza na świecie opona rowerowa wykonana z naturalnego kauczuku z certyfikatem FSC

Informacja prasowa

 

Najskuteczniejsza opona w gamie Pirelli Cycling – opona P Zero Race TLR RS – uzyskała certyfikat na komponent pochodzenia leśnego. To podobno czyni ją pierwszą oponą w branży rowerowej, w której zastosowano kauczuk naturalny z certyfikatem FSC® (Forest Stewardship Council® – uznana na całym świecie organizacja pozarządowa zajmująca się odpowiedzialną gospodarką leśną).

 

Wyprodukowana w fabryce Pirelli w Mediolanie-Bollate opona jest pierwszą oponą z planowanej gamy posiadającej ten certyfikat. Pirelli wskazuje, że używany kauczuk naturalny pochodzi z plantacji, na których zarządza się różnorodnością biologiczną i przynosi ona korzyści lokalnym społecznościom i pracownikom.

 

FSC to znany i uznany na całym świecie organ certyfikujący materiały pochodzenia leśnego. Proces certyfikacji zapewnia, że materiał z logo FSC zarządzany jest oddzielnie od materiału niecertyfikowanego w całym łańcuchu dostaw. Z tego powodu Pirelli wprowadziło dedykowany system monitorowania w punktach wejścia i wyjścia wszystkich materiałów używanych w produktach z certyfikatem FSC w zakładzie Bollate. Zakład ten został całkowicie odnowiony i przystosowany do produkcji opon rowerowych: jest to najnowocześniejsza fabryka dzięki wysoce zautomatyzowanym systemom produkcyjnym.

 

Opony z certyfikatem FSC w sklepach rowerowych

Zespół World Tour Lidl-Trek zabiera oponę P Zero Race TLR RS na najważniejsze profesjonalne wyścigi na całym świecie, a opona z certyfikatem FSC będzie dostępna w sprzedaży u sprzedawców detalicznych na całym świecie. Certyfikacja komponentów pochodzenia leśnego zostanie podkreślona logo wybitym z boku opony (widocznym na zdjęciu).

 

V6j0xPfD8bsBtoB3l2kpmLWy1qpO.png

 

„Decydowanie się na coraz szersze stosowanie w naszych produktach kauczuku naturalnego z certyfikatem FSC® jest zgodne z dbałością Pirelli o przyrodę i różnorodność biologiczną” – informował Piero Misani, dyrektor techniczny Pirelli. „…A także chęć pomocy ludności i pracownikom obszarów, z których pochodzi kauczuk naturalny. Zaangażowanie środowiskowe i społeczne w połączeniu z dążeniem do wysokich osiągów, które nie naruszają bezpieczeństwa, aby sprostać oczekiwaniom zawodowców i najbardziej wymagających amatorów. Nasze doświadczenie w Formule 1, gdzie od tego roku wszystkie opony zawierają kauczuk naturalny z certyfikatem FSC®, jest tego dowodem: świadomość ekologiczna może i musi być uzupełniana bezpieczeństwem i najwyższym poziomem wydajności.

 

P Zero Race TLR RS to opona przystosowana do zastosowania bezdętkowego, stanowiąca najnowszą ewolucję opon szosowych Pirelli. Opracowane specjalnie na potrzeby zawodów, skupiają się na doskonałej przyczepności w każdych warunkach pogodowych, doskonałym prowadzeniu na drodze podczas hamowania, przyspieszania i skręcania oraz bardzo niskim oporze toczenia.

 

Zmodyfikowano grubość bieżnika i warstwy tkaniny konstrukcji, aby zmniejszyć masę (-8%) i przyczynić się wraz z mieszanką do znacznego zmniejszenia oporów toczenia (-16%). (Średnie wartości zmierzone na stanowisku testowym wszystkich czterech dostępnych miar i porównane z wszechstronną oponą PIRELLI P ZERO RACE TLR).

 

Pirelli stwierdza, że jest zaangażowane w odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw kauczuku naturalnego poprzez szkolenia i dzielenie się najlepszymi praktykami w krajach pochodzenia materiału, zgodnie z zasadami i wartościami zawartymi w Polityce zrównoważonego pozyskiwania kauczuku naturalnego, wprowadzonej przez firmę w 2017 roku. Dokument ten został wypracowany z wszystkimi kluczowymi interesariuszami łańcucha wartości dla pozyskiwania kauczuku naturalnego, w tym międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, głównymi dostawcami kauczuku naturalnego Pirelli, pośrednikami i plantatorami w łańcuchu dostaw, klientami z branży motoryzacyjnej oraz organizacjami międzynarodowymi.

 

Pierwsza na świecie opona zawierająca kauczuk naturalny z certyfikatem FSC® pochodzi z 2021 roku i jest to Pirelli P Zero do BMW X5 Plug-in Hybrid. Następnie w 2023 roku firma zaprezentowała gamę opon zawierających kauczuk naturalny z certyfikatem FSC® do samochodów wyścigowych Formuły 1.

 

Przyszedł czas na rowery i Pirelli P Zero Race TLR RS inauguruje pierwszą gamę opon rowerowych z certyfikatem FSC.