Rusza Eurobike - na początek dane dotyczące branży rowerowej. Raport do pobrania

Rusza Eurobike - na początek dane dotyczące branży rowerowej. Raport do pobrania
03.07.2024

Eurobike - na początek dane dotyczące branży rowerowej

 

Targi Eurobike zaczynają się dzisiaj we Frankfurcie i potrwają do 7 lipca. Na dzień przed otwarciem niemieckie stowarzyszenia branżowe Zukunft Fahrrad i Zweirad-Industrie-Verband (ZIV) ujawniły dane rynkowe.

W branży rowerowej istnieje ogromna potrzeba dyskusji. Tematem jest nic innego jak dalszy rozwój sektora rowerowego. Jak sobie poradzić z przepełnionymi magazynami, stłumionymi nastrojami konsumentów i unijnymi przepisami? I to w czasach, gdy branża przechodzi w kierunku wszechstronnego zrównoważonego rozwoju, promowania mobilności przyjaznej społecznie oraz pojawiania się nowych graczy na rynku.

 

Sprzedaż w Niemczech

W pierwszych miesiącach (styczeń-kwiecień) 2024 roku sprzedaż do klientów końcowych na niemieckim rynku e-rowerów utrzymuje się na niemal stabilnym poziomie w porównaniu z rokiem poprzednim. W pierwszych miesiącach 2024 roku ZIV odnotowuje sprzedaż rowerów elektrycznych na poziomie 800.000 sztuk, co oznacza minimalny spadek o 1,23% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku (810.000). Według ZIV od stycznia do kwietnia 2024 roku sprzedano 650.000 rowerów tradycyjnych (w roku poprzednim: 800.000), co oznacza spadek o około 19% w porównaniu z rokiem poprzednim. Biznes w wysokiej jakości rowerach gravelowych i szosowych odnosi obecnie duże sukcesy.

 

Sprzedaż z pełnych magazynów

Sytuacja wśród detalistów i producentów w dalszym ciągu charakteryzuje się przepełnionymi magazynami. Według danych rynkowych ZIV za 2023 rok stan zapasów detalicznych wynoszący 1,45 mln rowerów i rowerów elektrycznych był dwukrotnie wyższy niż w normalnych latach, ale odbiegał od średniej sprzedaży wynoszącej 4,3 mln rowerów rocznie. Produkcja i import będą zatem w pierwszych miesiącach 2024 roku niższe niż w latach poprzednich. Magazyny w krajach docelowych producentów eksportujących również są w dalszym ciągu pełne, dlatego też eksport jest niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 

Produkcja

Według ZIV w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku produkcja rowerów elektrycznych wyniesie 630.000, czyli o 16% mniej niż w roku poprzednim. Produkcja rowerów w tym samym okresie wyniosła 340.000 sztuk i spadła o około 21% w porównaniu z rokiem poprzednim. Całkowita produkcja rowerów i rowerów elektrycznych w tym okresie wyniosła prawie milion rowerów (w roku poprzednim: 1 180 000) i spadła o około 18%.

 

Eksport/Import

W pierwszej połowie 2024 roku z Niemiec wyeksportowano 219 tys. rowerów, o około 30% mniej niż w tym samym okresie 2023 roku - 314 tys. sztuk. Spadł również eksport rowerów elektrycznych: wyeksportowano 215.000 rowerów elektrycznych, o około 11% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ogółem eksport rowerów i rowerów elektrycznych spadł o 22% do 434 000 sztuk w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Niemniej jednak eksport rowerów elektrycznych przekracza poziom z 2020 roku, 190.000 sztuk, wykazując solidny wzrost nie licząc wzlotów i upadków z lat pandemii. W pierwszej połowie 2024 roku zaimportowano 486.000 rowerów i 263.000 rowerów elektrycznych. Oznacza to spadek odpowiednio o około 44% i 43% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ogółem import w pierwszej połowie roku spadł o około 44% do 749 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Perspektywy

ZIV spodziewa się w tym roku również napiętej sytuacji wśród producentów rowerów i rowerów elektrycznych, a zwłaszcza producentów komponentów i akcesoriów. „Nie ma całkowicie jednolitego obrazu, poszczególne segmenty już produkują więcej, w innych magazyny są jeszcze pełne” – mówi Burkhard Stork, dyrektor zarządzający ZIV. „Zainteresowanie rowerami i rowerami elektrycznymi nie słabnie. Dlatego nie mamy wątpliwości, że wkrótce sprzedaż ponownie wzrośnie, a produkcja rowerów i części rowerowych ponownie ruszy" – mówi Stork. Stowarzyszenie spodziewa się znacznego ożywienia gospodarczego od 2025 roku i zwraca uwagę, że sprzedaż nadal utrzymuje się powyżej poziomu sprzed pandemii.

 

Jednak pilnie potrzebna transformacja mobilności kończy się niepowodzeniem ze względu na brak wsparcia ze strony polityków i błędne dyskusje w mediach na temat rowerów. „Zaparkowane przez samochody ścieżki rowerowe, bezkarne przekraczanie prędkości na drogach wiejskich i miejskich oraz ogólnie brakująca chroniona infrastruktura ścieżek rowerowych sprawiają, że wiele osób obawia się dalszego korzystania z rowerów. Samorządy nie żądają pieniędzy od rządu federalnego, a przede wszystkim to na nich spoczywa obowiązek rozbudowy infrastruktury" – mówi Stork. Przemysł rowerowy stanowi także ważne wsparcie gospodarcze w Niemczech, które zapewnia wykwalifikowane zatrudnienie i wspiera średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

 

Raport w całości do pobrania w języku niemieckim tutaj

 

ZIV

Jako stowarzyszenie branżowe ZIV zrzesza i reprezentuje około 130 firm członkowskich przed ustawodawcami w UE i Niemczech, rządem, władzami, mediami, instytucjami i organizacjami. 90 procent rowerów i rowerów elektrycznych wyprodukowanych w Niemczech w 2023 roku pochodzi od firm członkowskich ZIV, które oprócz sprzedaży na rynku krajowym eksportują 1,4 miliona pojazdów rocznie. ZIV reprezentuje uznane firmy i start-upy, produkcję i handel, a także graczy z całego ekosystemu rowerowego.

 

ZIV