Shimano rozszerza ofertę Gravel o nową 2x 12-biegową grupę GRX Di2

Shimano rozszerza ofertę Gravel o nową 2x 12-biegową grupę GRX Di2
23.05.2024

Shimano rozszerza ofertę Gravel o nową 2x 12-biegową grupę GRX Di2

 

Nowe, 2x 12-biegowe komponenty GRX RX825 Di2 z rodziny 12-biegowych komponentów szutrowych Shimano, łączą w sobie niezrównaną elektroniczną zmianę biegów Shimano ze zoptymalizowanymi opcjami przełożeń do swobodnej jazdy, wyścigów i całodniowych przygód. Nowa grupa i jej komponenty Di2 obejmują DŹWIGNIE DUAL LEVERS udoskonalone pod kątem komfortu i kontroli, przerzutkę tylną wyposażoną w SHIMANO SHADOW RD+ zapewniającą lepsze trzymanie i prowadzenie łańcucha oraz przerzutkę przednią zoptymalizowaną pod kątem specyfiki jazdy po szutrach zapewniającą precyzyjną zmianę przełożeń.

Całość zaprojektowana dla rowerzystów szutrowych, którzy żyją chwilą, zapuszczają się na długie samotne, nieznane drogi gruntowe, którzy pokonują trasy i wyścigi z nieprzewidywalnymi efektami, 12-biegowy Shimano GRX Di2 zapewnia precyzyjne, niezawodne i wolne od zaprzątania głowy działanie w każdych warunkach.

Udoskonalona platforma Di2 – Przeprojektowany system Di2 z szybką, precyzyjną zmianą przełożeń i bezprzewodową konstrukcją kokpitu zapewniającą najwyższą wydajność i absolutną niezawodność.

Zaawansowany napęd Gravel, to zoptymalizowane 12-biegowe przełożenie zapewniające niezrównaną wydajność oraz sprawdzoną technologię Shimano HYPERGLIDE+ zapewniającą płynną zmianę przełożeń niezależnie od sytuacji.

Wyrafinowany interfejs i ergonomia – najwyższa równowaga komfortu i przyczepności, GRX oferuje niezrównaną ergonomię, czystszą konstrukcję kokpitu i najwyższą personalizację.

 

Opcje elektronicznej grupy 2x12 GRX

Nowa grupa szutrowych komponentów Shimano wprowadza opcję elektronicznej zmiany biegów do grupy 2x 12 GRX, która została wprowadzona na rynek w zeszłym roku. Łącząc nowe dźwignie zmiany biegów GRX RX825 Di2, dostępne przełączniki zdalne, przerzutkę przednią i przerzutkę tylną z istniejącym mechanizmem korbowym, kasetą i hamulcami RX820, rowerzyści będą mogli cieszyć się charakterystyczną dla Shimano wydajnością i niezawodnością zmiany biegów Di2 z 2x 12-biegową przekładnią szutrową.

 

Aw4Xa0hhQ6qssIU8rmzyIQYCQHl0.jpg

 

Podobnie jak w przypadku komponentów mechanicznych RX820, rowerzyści mogą dostosować najlepsze przełożenie za pomocą tarcz 48/31 zębów lub zdecydować się na użycie korby RX610 i jej tarcz 46/30 zębów. Podobnie rowerzyści mogą wybierać spośród kasety 11-36T lub 11-34T, aby uzyskać szeroki zakres przełożeń i niezbyt duże różnice pomiędzy poszczególnymi zębatkami, dzięki czemu można dopasować wygodną dla każdego kadencję.

 

Opcje przekładni kompatybilne z GRX RX825 Di2:

- Korba 48/31T RX820

- 11-36T Kaseta HG710

- 11-34T Kasety R9200, R8100, R7100

 

Każda z tych kombinacji przerzutek współpracuje z najnowszymi kołami szutrowymi z włókna węglowego Shimano, WH-RX880. Dzięki 25-milimetrowej szerokości wewnętrznej i zmodernizowanemu bębenkowi DIRECT ENGAGEMENT koła RX880 zapewniają optymalne połączenie między rowerzystą a nawierzchnią, niezależnie od tego, czy jest ona długa, czy nierówna.

 

V5gD9cYTjgizlW-oBmyiOXIhnH3b.jpg

 

Niezrównana elektroniczna grupa Shimano Di2 do jazdy na szutrze

Podobnie jak jego 12-biegowe rodzeństwo DURA-ACE, ULTEGRA i SHIMANO 105 Di2, nowy system GRX Di2 jest okablowany tam, gdzie ma to sens, i jest wyposażony w centralny, wieloportowy akumulator, który zapewnia stabilne i długotrwałe zasilanie zarówno przedniej, jak i z tylnej przerzutki. Przewody o mniejszej średnicy łączą się bezpośrednio z akumulatora z każdą przerzutką, eliminując potrzebę stosowania połączeń i usprawniając proces budowy. Centralny akumulator wewnętrzny upraszcza także ładowanie i pozostaje bezpieczny na najtrudniejszych drogach, szlakach lub jakiejkolwiek mniej uczęszczanej ścieżce, którą wybierze rowerzysta.

 

Bezprzewodowy kokpit Shimano Di2

12-biegowa przekładnia Shimano GRX Di2 ma bezprzewodowy kokpit przystosowany do jazdy po szutrze, a podwyższone łapy z żebrowaną powierzchnią i antypoślizgowymi dźwigniami hamulców zapewniają najwyższą ochronę dłoni niezależnie od tego, jak ostra jest jazda. Ta bezpieczna pozycja dłoni została udoskonalona, podobnie jak w przypadku pierwszych DUAL CONTROL LEVERGRX RX815 Di2, dzięki umieszczeniu trzeciego przycisku Di2 po wewnętrznej stronie łapy.

Niezależnie od tego, czy dodatkowy przycisk używany jest jako kolejne miejsce do zmiany biegów, czy do przewijania ekranów komputera rowerowego, ten trzeci przycisk to kolejny sposób na pełne poznanie elektronicznego systemu Di2 Shimano.

Nowe dźwignie DUAL CONTROL mają również przekrój poprzeczny zoptymalizowany pod kątem jazdy w terenie, co zapewnia bezproblemową integrację z szerszą kierownicą. Bardziej okrągły kształt, przeniesienie z kierownicy na łapę jest intuicyjne i tworzy większą powierzchnię chwytu, co pomaga wyeliminować punkty nacisku.

 

ST-RX825 - Hydrauliczne hamulce tarczowe z DUAL CONTROL LEVER

Bezprzewodowa łączność Di2 2x12 w DUAL CONTROL LEVER, to przede wszystkim:

-ergonomia dźwigni hamulca i łapy dostosowanej do jazdy po szutrach,

-Powłoka antypoślizgowa na powierzchni dźwigni hamulca,

-trzy przyciski Di2 na dźwignię,

-dostrojenie w aplikacji dla rowerzystów,

-Wymienne baterie pastylkowe (2 x CR1632) o żywotności od 3,5 do 4 lat,

-Waga: 415 gramów / para.

 

mpqgkLTaaXY1gJuDHny-HQNUaXKh.jpg

 

Akcesoria Di2

Nowy system Di2 umożliwia także zastosowanie dodatkowych przycisków zmiany biegów, co stanowi kolejną kluczową zaletę elektronicznej zmiany przełożeń. Podłączając jedną z manetek satelitarnych Shimano, czy to na górze, czy dole kierownicy, czy na kierownicy aerodynamicznej, rowerzyści mogą bardziej konsekwentnie utrzymywać koncentrację bez konieczności poruszania rękami. Podobnie jak trzeci przycisk na klamkomanetkach GRX Di2 DUAL CONTROL, przełącznikom satelitarnym można przypisać różne funkcje, w tym zmianę przełożeń dowolnej przerzutki, sterowanie kompatybilnymi światłami i komputerami rowerowymi lub jako przycisk do włączania okrążenia podczas treningów.

 

Przerzutka tylna SHIMANO SHADOW RD+

Przerzutka tylna RX825 to pionierskie rozwiązanie Shimano z technologią SHADOW RD+. Dzięki wygodnemu włącznikowi/wyłącznikowi SHADOW RD+ łatwiej zdjąć tylne koło, gdy jest on wyłączony. Gdy jest włączony, łańcuch jest dodatkowo napięty, co zapewnia cichszą jazdę i bardziej precyzyjną zmianę przełożeń.

 

wJozrJWgDZBB6JcN3RSL9ohoqYWZ.jpg

 

Podobnie jak w szosowych 12-biegowych grupach Di2 Shimano, przerzutka tylna jest również węzłem komunikacyjnym układu napędowego, komunikującym się bezprzewodowo z klamkomanetkami, kompatybilnymi komputerami rowerowymi i rowerzystą poprzez aplikację E-TUBE PROJECT w smartfonie. Znajduje się w niej również port ładowania systemu i przycisk wielofunkcyjny, który umożliwia rowerzyście łatwe sprawdzenie poziomu naładowania akumulatora, sparowanie przez Bluetooth i przejście w trybu regulacji obu przerzutek.

 

Przerzutka tylna RD-RX825

- Stabilizacja łańcucha SHIMANO SHADOW RD+

-Zintegrowana łączność i ładowanie D-FLY

-12-biegowa Kompatybilna z kasetami 11-34T i 11-36T

-Waga: 310 gramów

 

Szersza linia łańcucha dla większego prześwitu

Podobnie jak pierwsze grupy GRX, system RX825 wykorzystuje szerszą linię łańcucha o +2,5 mm. Jest to szczególnie przydatne w przypadku stosowania szerszych opon oraz jazdy w błocie.

 

Przerzutka przednia FD-RX825

- Linia łańcucha +2,5 mm w porównaniu do konwencjonalnej szosowej przedniej przerzutki

- Większy prześwit między oponami

- 2 x 12-biegowa

- Waga: 142 gramy

 

OdyiNC4o9SE0xuIn-R4W7KvgZD76.jpg

 

Personalizacja

Korzystając z aplikacji Shimano E-TUBE PROJECT, rowerzyści mogą wybierać pomiędzy różnymi interwałami zmiany przełożeń, dostosowywać przypisanie przycisków zmiany biegów (które przyciski wykonują jakie funkcje), programować różne tryby automatycznej zmiany biegów, takie jak zmiany przełożeń zsynchronizowanych i półsynchronicznych oraz precyzyjne regulacje.

 

yTbPE5CgT0RhuRDCGsfkcTUHScet.jpg