Technologia tworzenia „skóry” na ramach SUPERIOR.

Technologia tworzenia „skóry” na ramach SUPERIOR.
11.05.2021

Technologia tworzenia „skóry” na ramach SUPERIOR.

Żyjemy w czasach nieustannego rozwoju technologicznego, który jest również mocno widoczny w branży rowerowej. Pod tym względem SUPERIOR jest jedną z marek, którym warto przyjrzeć się bliżej. Polityka wewnętrzna marki sprawia, że wszystkie jej ramy od najbardziej zaawansowanych modeli z tworzywa węglowego do najtańszych opracowywane są przez fabryczny zespół inżynierski, a ich malowanie odbywa się w warsztacie malarskim w Koprivnicach.

„Lakier to skóra każdej ramy. Jakość malowania często decyduje o wrażeniu, jakie rower robi na kliencie, a także bezpośrednio wpływa na decyzję o zakupie. Wysokiej jakości lakiery również pełnią rolę ochronną ramy. W SUPERIORZE jesteśmy dumni z tego, że stosujemy jedne z najbardziej wyrafinowanych procesów lakierniczych, do których podchodzimy z największą starannością i uwagą” - opowiada Adam Klimek BFI, kierownik lakierni.

3 warstwy
Jakość lakieru ma kluczowe znaczenie dla postrzegania roweru w oczach klienta; jest to jeden z decydujących czynników wpływających na zakup. W Superior są dumni z tego, że każdy ich rower, który opuszcza linie produkcyjną w Koprivnicach jest pod tym względem traktowany z należytą dbałością. Lakiery dla ram Superior zamawiane są u czołowych europejskich producentów. Zarówno te na bazie wody, jak również lakiery proszkowe w wersji matowej są dostarczane do BFI przez firmę PPG. Lakiery proszkowe o błyszczącym wykończeniu pochodzą z Wűrwagu. Lakiery od obu dostawców są bardzo trwałe i odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Jasne, błyszczące kolory dosłownie olśniewają swoim blaskiem.

Powłoka „Color Coating”

W tej najnowocześniejszej i w pełni zautomatyzowanej lakierni Superior, nie tylko maluje się ramy ale też wiele innych elementów jak widelce, błotniki, bagażniki, itp. Od 2003 roku stosowana jest technologia malowania „Na mokro”. Ta oparta na wodzie technologia jest stosowana w lakierach bazowych, podkładowych i kolorowych. Oprócz tych dwóch warstw nakładana jest trzecia warstwa przeźroczystej farby proszkowej. To sprawia, że kolorowa „skóra” jest znacznie trwalsza i mocniejsza od zwykłej farby proszkowej.

Am4M9nZgrcHqVVglYAQ-ugL2QO5D.jpg

Z czego składa się powłoka kolorystyczna? Pierwsza warstwa, to lakier podkładowy na bazie wody, druga warstwa, to już kolorowy lakier kryjący również na bazie wody. Następnie na kolorowy lakier nakładane naklejki z logotypami marki. Kolorowy lakier i naklejki pokrywane są trzecią trwałą warstwą przezroczystego lakieru proszkowego.

 

Jak wykonuje się malowanie?

Do nanoszenia lakierów w Superior używa się robotów natryskowych francuskiej marki Sames. Lakiery błyszczące nakładane są w specjalnym klimatyzowanym pomieszczeniu o stałej temperaturze 20,6 ° C, co dodatkowo optymalizuje ich właściwości.

Podczas produkcji dba się nie tylko o jakość, ale również o środowisko naturalne, dlatego stosowana przez Superior technologia Flexible production jest przyjazna naturze przez stosowanie wodnych lakierów.

Źródło: BFI/Veloprofit