Wilier Trestina pozyskał inwestora

Wilier Trestina pozyskał inwestora
07.09.2020

ROSSANO VENETO, Włochy - Wraz z niedawno ogłoszoną inwestycją prywatnego inwestora Pamoja Capital SA w Wilier Triestina, założony w 1906 roku tradycyjny włoski producent rowerów za główny cel stawia zwiększenie swojej obecności na rynku światowym. Nie ujawniono, jaką kwotę Pamoja Capital, (inwestor kanadyjski z siedzibą w Szwajcarii), zapłacił za mniejszościowy pakiet udziałów. 

Według informacji Wiliera Triestiny, na współpracę z Pamoja Capital zdecydowano się wybrana spośród kilku silnych kandydatów. Co ostatecznie przechyliło szalę, na Pamoja Capital? „Połączenie dwóch firm rodzinnych, wyznających podobne wartości wróży udane partnerstwo”.

Nadszedł czas, aby konkurować na wszystkich istotnych rynkach międzynarodowych
Komentując inwestycję Pamoja Capital, dyrektor generalny Wilier Triestina, Andrea Gastaldello, powiedział: „Wilier Triestina to firma rodzinna z międzynarodową wizją. Po fazie oceny przedsięwzięcia w Pamoja Capital znaleźliśmy idealnego partnera, który wesprze nas w realizacji naszej wizji zostania marką globalną. To rozwiązanie pozwala naszej rodzinie zachować strategiczną i operacyjną kontrolę nad firmą”.

„Jednocześnie wzmacniając nasze podstawowe wartości i kulturę korporacyjną, łącząc siły z Fundacją McCall MacBain i jej działaniami w zakresie stypendiów i walki ze zmianami klimatycznymi. Nasze produkty są już doceniane na całym świecie, a teraz, z pomocą Pamoja Capital, nadszedł czas, aby konkurować na wszystkich istotnych rynkach międzynarodowych. Z takim kapitałem rok 2020 będzie początkiem dużej inicjatywy rozwojowej dla firmy”.

Włosi podkreślają, że „wartości firmy pozostają niezmienione, a Wilier Triestina pozostaje w rękach rodziny Gastadello”.

Wyznaczanie przyszłego kursu
Z biegiem lat Wilier Triestina wyrósł z małego warsztatu w Bassano del Grappa do światowej sławy firmy produkującej nowoczesne rowery o włoskim designie. Brakowało jednak środków finansowych, aby kontynuować ścieżkę międzynarodowego wzrostu. Mając za sobą Pamoja Capital, celem jest „ciągłe umacnianie pozycji marki jako wiodącej marki w dziedzinie wysokiej jakości rowerów szosowych, szutrowych i górskich”.

Cele Pamoja Capital są dalsze przejęcia producentów rowerów
Pamoja Capital to firma inwestycyjna zarządzająca funduszami rodziny McCall MacBain oraz McCall MacBain Foundation (współzałożyciel m.in. European Climate Foundation). Obecnie zarządza aktywami o wartości około 1 miliarda USD. Zysk generowany ze wszystkich ich biznesów jest w całości przekazywany do Fundacji McCall MacBain.

Wejście do Wilier Triestina to pierwsza inwestycja Pamoja Capital we Włoszech. Ogólny cel - zgodnie z własnymi stwierdzeniami „stworzenia międzynarodowego centrum dla branży rowerowej” - cel ma zostać osiągnięty poprzez szereg przyszłych przejęć.