Zakup roweru na firmę w czasach pandemii? Włącz leasing w swoim sklepie i sprzedawaj więcej

Zakup roweru na firmę w czasach pandemii? Włącz leasing w swoim sklepie i sprzedawaj więcej
06.07.2021

Zakup roweru na firmę w czasach pandemii? Włącz leasing w swoim sklepie i sprzedawaj więcej

Nasze życie prywatne i zawodowe od ponad roku wywrócone jest do góry nogami. Pandemia narzuciła ogromne zmiany – w pracy, zakupach, korzystaniu z usług. Nie chodziliśmy do kin, teatrów i galerii handlowych. Wolny czas chętniej spędzamy na powietrzu, aktywnie i z dala od innych.

Jak więc w ostatnich miesiącach wyglądał rynek sprzedaży rowerów i akcesoriów B2B?
Odpowiedź jest bardzo prosta – Klienci B2B szukający ekologicznych rozwiązań przenieśli się do sieci, a w ślad za nimi przeniosły się także mniejsze sklepy sprzedające na przykład rowery. Pandemia była sprawdzianem dla stacjonarnych biznesów, które zmuszone były uczyć się stawiania pierwszych kroków w branży e-commerce z prostego powodu – by przetrwać.
To także ogromne wyzwanie dla istniejących już wcześniej sklepów internetowych, które w pierwszych tygodniach zamknięcia musiały przejąć ruch z zakupów stacjonarnych. Ich liczba w pierwszym miesiącu pandemii zwiększyła się o 1,7 tysiąca!* 
Zamknięte siłownie i kluby fitness spowodowały, że szukaliśmy alternatywnych możliwości uprawiania sportu. Sprzedaż i zainteresowanie rowerami i akcesoriami w 2020 roku zwiększyły się w Polsce nawet o ponad 1800%, a coraz większy udział w ich sprzedaży ma kanał e-commerce**. Należy podkreślić, że działalność sklepów internetowych to nie tylko sprzedaż, ale także usługi – logistyka, doradztwo, czy finansowanie. Doskonale wiadomo, że w branży rowerowej te trzy elementy mają kluczowe znaczenie. Rower trzeba dopasować dokładnie do wzrostu i stylu jazdy, ale także do wielkości portfela. Ponadto wymaga więcej uwagi podczas wysyłki firmą kurierską.

Wynik rozwoju
Rozwój branży i nowe możliwości zakupów z domu czy biura to doskonała okazja dla małych i średnich firm, którym z roku na rok coraz bardziej zależy na ekomobilności i nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach. Wiele sklepów koncentruje się na obsłudze i realizacji zakupów przedsiębiorców B2B, którzy oczekują w internecie nie tylko zakupu, ale także kompleksowego załatwienia wszystkich związanych z zakupem potrzeb. W tym segmencie istotne są relacje biznesowe, rabaty czy korzystne finansowanie. Za sprawą firm technologicznych spoza sektora bankowego (mowa o fintechach), właśnie finansowanie klientów B2B dostępne w internecie przeszło w minionych latach rewolucję. Podczas pandemii wartość oraz przydatność fintechów i usług przez nie dostarczanych została doskonale zweryfikowana. Możliwość otrzymania leasingu czy odroczonej płatności podczas e-zakupów dało przedsiębiorcom komfort i oszczędność czasu – nawet przy kupnie takich środków trwałych jak firmowy rower i akcesoria do niego. Dla sklepu, który włączył do swojej oferty leasing to gwarancja większych obrotów i dodatkowy dochód z prowizji.

Do tej pory przedsiębiorca chcący kupić swoim pracownikom lub klientom rower do szybkiego przemieszczania, musiał liczyć się z jednorazowym wydatkiem lub wnioskować o zakup ratalny. Wiązało się to z dokumentami, formalnościami i często z uciążliwą i trudną amortyzacją tego sprzętu. Istotna była też konieczność zainwestowania dużej kwoty na raz, co często, szczególnie przy nowych działalnościach, jest ryzykowne i grozi utratą płynności finansowej. Leasingować można nie tylko klasyczne jednoślady, ale także elektryczne rowery używane np. w firmach kurierskich czy wypożyczalniach. Dla właścicieli sklepów rowerowych posiadanie w ofercie alternatywnych źródeł finansowania zakupów przez Klientów B2B to same korzyści.

Fintech
Leasing kojarzony kiedyś tylko i wyłącznie z finansowaniem samochodów, transportu ciężkiego czy maszyn, dzisiaj jest świetnym przykładem połączenia usługi finansowej dedykowanej przedsiębiorcom z e-commerce. Dostępny jest jako forma płatności za zakupy w tysiącach małych i dużych sklepów internetowych w niemal wszystkich branżach. Prosta i szybka integracja z wyspecjalizowanymi w tym segmencie fintechami powoduje, że zakup sprzętu do firmy w leasingu jest dostępny w procesie całkowicie onlinowym, bez żadnych dokumentów, całą dobę i każdego dnia tygodnia. Wszystko odbywa się przez zintegrowaną ze sklepem internetowym aplikację, a wybór leasingu jako opcji finansowania może być dostępny z poziomu karty produktu lub koszyka. Sklep nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z obsługą transakcji leasingowej. Płatność za produkt realizowana jest przez firmę leasingową tak szybko, jakby to Klient płacił gotówką czy przelewem.
Przedsiębiorcy w czasach pandemii otrzymali gotowy produkt i to nieważne, co chcieli kupić – od wspomnianych już rowerów, przez komputery, telefony, narzędzia czy meble do biura, a nawet sprzęt AGD. To właśnie ta różnorodność przedmiotów dostępnych w zakupie w leasingu online jest największą przemianą branży leasingowej stworzoną przez fintechy, dająca zarówno sklepom stacjonarnym jak i internetowym nowe możliwości rozwoju. LeaseLink, jako lider rynku leasingu w e-commerce dostarcza leasing jako metodę płatności do ponad 3 tysięcy e-sklepów i współpracuje z największymi na polskim rynku. Fintech LeaseLink zaledwie po kilku latach od powstania został kupiony i należy do grupy kapitałowej mBanku.

50% wzrostu ilości transakcji

Pandemia spowodowała zwiększenie transakcji leasingowych o prawie 50%. Klienci, którzy w Internecie kupują na firmę w kilku tysiącach sklepów mogą korzystać z leasingu w kilka chwil i bez żadnych dokumentów. Coraz częściej to właśnie dostępność usług spersonalizowanych pod ich biznesowe potrzeby determinuje wybór sklepu i zakup produktu. Szybkość i prostota zakupów to jedno – płynność finansowa oraz zatrzymanie środków firmowych na koncie, to w tych niepewnych czasach ogromna, dodatkowa wartość dla Klienta, którą warto włączyć w ofertę swojego sklepu. Tak, by wszyscy, którzy szukają spokoju nie tylko w lesie i na ścieżkach rowerowych, ale także w firmie, mogli korzystać z nowoczesnych usług w e-commerce robiąc zakupy na firmę w pandemicznych czasach.

Źródła: (*źródło: https://cyfrowa.rp.pl/biznes/e-commerce/48293-sklepy-internetowe-zyskaly-nowych- klientow-kto-najwiecej), 

**(źródło: https://businessinsider.com.pl/biznesvscovid/rynek-rowerow-w- polsce-na-niektore-modele-czeka-sie-ponad-rok/f7vk1ry)

,LeaseLink/ Bartosz Cudnoch