Zéfal inwestuje we francuskie zakłady produkcyjne wraz ze wzrostem sprzedaży

Zéfal inwestuje we francuskie zakłady produkcyjne wraz ze wzrostem sprzedaży
11.01.2022

Zéfal inwestuje we francuskie zakłady produkcyjne wraz ze wzrostem sprzedaży

 

W latach 2020-2021 firma Zéfal, specjalizująca się w produkcji akcesoriów rowerowych „Made in France”, odnotowała bardzo silny wzrost sprzedaży. Aby skonsolidować swój rozwój, firma zainwestowała znaczne środki w modernizację swoich zakładów produkcyjnych w Jargeau, położonym dwie godziny na południe od Paryża.

Status i obroty firmy

Firma rodzinna, kierowana przez dwóch braci, Matthieu i Auréliena Brunetów, odnotowała znaczny wzrost sprzedaży ze względu na popularność kolarstwa we Francji, ale także w Europie. Według Auréliena Bruneta, zastępcy dyrektora generalnego odpowiedzialnego za sprzedaż i marketing, Zéfal miał trudny okres w pierwszym kwartale 2020 roku, ale od maja 2020 roku jej działalność jest bardzo dynamiczna.

25% wzrost obrotów

„Zakończyliśmy rok 2020 z obrotem w wysokości 14,2 mln euro, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z 11 mln euro w 2019 roku. W 2021 roku nasze obroty powinny wynieść około 20 mln euro, czyli o 40% więcej”, mówi Aurélien Brunet, dodając, że firma ma się dobrze i bardzo dobrze w Europie ze sprzedażą o 35% większą w latach 2020-2021.

Mimo, że firma notuje dobre wyniki, Aurélien Brunet nie ukrywa, że ​​kłopoty łańcucha logistycznego mają swój udział w ich problemach, co ma bezpośredni wpływ na kosztów i terminy dostaw, które mogą być opóźnione o około miesiąc.

Mathieu Brunet, prezes Zéfal i jego brat Aurélien, dyrektor generalny odpowiedzialny za sprzedaż i marketing.

Eksport stanowi około 70% sprzedaży

Obecnie firma realizuje ponad 70% swojej sprzedaży poza Francją, z czego 45% w Europie i 25% w pozostałej części świata (Ameryka Południowa i Kanada). Na rynek amerykański firma podpisała umowę licencyjną. „Nasze główne rynki to Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Skandynawia i Europa Środkowa. Nieco mniej jesteśmy obecni w Belgii i Holandii – mówi zastępca dyrektora generalnego. Dziś francuska marka dystrybuowana jest w kilku tysiącach niezależnych sklepów, sieci specjalistycznych oraz w Internecie.

Modernizacja narzędzi produkcyjnych

Ze względu na wzrost konkurencji z Azji, firma zdecydowała się zaprojektować wszystkie swoje kolekcje we Francji. Zéfal chciał również zmodernizować swoje narzędzia produkcyjne, aby zwiększyć moce produkcyjne we Francji. Obecnie 60% asortymentów pochodzi z Francji, a 40% z Azji. Na przykład bidony, koszyki na bidony, produkty do konserwacji, ale także wiele przedmiotów związanych z mobilnością (lusterka, zamki, bagażniki czy dzwonki) jest produkowanych lub montowanych we Francji. Zéfal ogłosił również stworzenie nowej pompki nożnej z cyfrowym nanometrem, w całości zmontowanej w Jargeau.

W ciągu ostatnich trzech lat francuska firma zainwestowała w kilka maszyn, takich jak nowa linia rozlewnicza, prasy i wtryskarki do tworzyw sztucznych. W pierwszym kwartale 2022 roku rozdmuch i nowa linia do montażu butelek zakończy fazę modernizacji zakładu Jargeau.

Dalsze plany inwestycyjne

„Od listopada 2021 roku do pierwszego kwartału 2022 roku zainwestujemy w nasze narzędzia produkcyjne ponad 1 milion euro, możemy mówić o kilku milionach, jeśli cofniemy się o ponad trzy lata. Naprawdę potrzebowaliśmy unowocześnić nasz sprzęt produkcyjny – przyznaje Aurélien Brunet, który już mówi o przyszłych inwestycjach w produkcję mini pompek. „Niektóre z naszych modeli mogą być produkowane we Francji od 2023 roku. Pracujemy również nad nabyciem maszyn CNC, aby móc produkować części aluminiowe”, podsumowuje.

Źródło: Zefal