Czy Mikromobilność rozkwitnie? Ocena firmy consultingowej

Czy Mikromobilność rozkwitnie? Ocena firmy consultingowej
04.01.2021

Czy Mikromobilność rozkwitnie? Ocena firmy consultingowej

 

Mikromobilność, kojarzymy z Elektromobilnością, ale w Polsce lepiej znamy to pod pojęciem pojazdów transportu osobistego. W tej chwili trwają prace w ministerstwach nad zalegalizowaniem urządzeń, które zaliczamy do pojazdów transportu osobistego, a są to między innymi hulajnogi, seagwaye, deski elektryczne. Jaki będzie ostatecznie status tych urządzeń okaże się już wkrótce.

Transport w mieście ewoluuje w stronę zróżnicowania i pewnej mieszanki transportu publicznego, transportu osobistego, rowerów, aut na godziny. Amerykańska firma konsultingowa zbadała jaki mają potencjał rozwojowy pojazdy transportu osobistego kryjące się pod pojęciem Mikromobilności. Amerykańska firma McKinsey & Company dokonała gruntownej oceny tego potencjału.

Według McKinsey, inwestorzy od 2015 roku wyłożyli ponad 5,7 miliarda USD w start-upy związane z mikromobilnością, z czego ponad 85 procent kierowanych jest na chiński rynek. Rynek już przyciągnął silną grupę klientów i rośnie mniej więcej dwa do trzech razy szybciej niż dzielenie samochodów (car sharing). Na przykład w ciągu zaledwie kilku lat, kilka start-upów związanych z mikromobilnością osiągnęło wycenę przekraczającą 1 miliard USD.

Przyśpieszona ekspansja

W raporcie o Mikromobilności McKinsey & Company znajdziemy dalej: "Dwie okoliczności przyczyniły się do przyśpieszenia rozwoju tego typu pojazdów. Po pierwsze, większość wdrożeń odbywa się w sprzyjających warunkach, najczęściej to konsumenci miejscy jako pierwsi doceniają i wykorzystują rozwiązania zapewniające wspólną mobilność, takie jak wspólne użytkowanie samochodów i wspólne przejazdy.

Co więcej, Mikromobilność wydaje się uszczęśliwiać ludzi w wielu sytuacjach bardziej niż jazda samochodem. Użytkownicy często mówią, że swoboda i przebywanie na świeżym powietrzu, podróżując do ich miejsca przeznaczenia jednocześnie unikając korków wywołuje uśmiech na twarzy. Mikromobilność wg raportu jest postrzegana jako "intuicyjna mobilność" - łatwość i wyzwolenie przez ruch. Ludzie czują się odmłodzeni i budzą się ich wspomnienia swojej pierwszej jazdy na rowerze lub skuterze".

 

 

Dalsza cześć wpisu dostępna tylko dla posiadaczy premium

Dalsza część tego wpisu dostępna jest tylko dla posiadaczy dostępu premium. Zaloguj się używając przycisku poniżej. Jeśli jeszcze nie posiadasz dostępu premium, sprawdź dostępne opcje i wybierz najlepszy pakiet dla siebie.